آمریکا و دولتهای اروپایی بازنده اصلی تحریم بانکهای ایرانی بوده اند

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

“شوشانا برین” در مقاله ای تحت عنوان “دادگاههای اروپایی تحریم های وضع شده علیه ایران را لغو کردند” با اشاره به پیروزی یکی از بانکهای کشورمان در عرصه نبرد با کشورهای غربی برای لغو تحریم ها اذعان می کند که تصمیم دادگاه اروپا در این باره شکستی برای حامیان تحریم علیه ایران بود.

به نقل از اندیشکده گیت استون، تحلیلگر اندیشکده “گیت استون” وابسته به نهادهای صهیوینستی با اذعان به شکست کشورهای غربی در پیگیری تحریم های وضع شده علیه نهادهای بانکی و مالی کشورمان می افزاید “برای آنانی که امیدوار بودند تحریم های اقتصادی سبب عقب نشینی ایران از برنامه هسته ای شود اکنون با حکم دادگاههای اروپایی نا امیدی فراوانی ایجاد شده است. اقدام اخیر دادگاههای اروپایی سبب بی تاثیر شدن تحریم های وضع شده علیه نهادهای مالی ایران شد. ” 

نویسنده مقاله در ادامه با اذعان به برد کشورمان در زمینه لغو تحریم های وضع شده علیه بانکهای ایرانی می افزاید “دادگاههای اروپایی سازوکاری مشابه نهادهای تصمیم گیرنده آمریکایی ندارند. بانک ملت یکی از بزرگترین بانکهای ایرانی ، سال ۲۰۱۰ میلادی بدلیل توقیف دارایی هایش به دادگاه اتحادیه اروپا شکایتی را ارجاع داد. بانک ملت در نهایت برنده شد و تحریم های وضع شده از سوی اتحادیه اروپا علیه آن بانک لغو شدند. در این باره بایستی اظهار داشت که دادگاه اتحادیه اروپا تصمیم گرفت تا فارغ از جدل های سیاسی کشورهای اروپایی در مورد برنامه هسته ای ایران و اعمال سیاست تحریم علیه آن کشور تصمیم نهایی را اتخاذ نماید.” 

نویسنده در ادامه مقاله با اذعان به ناکامی کشورهای غربی از پیگیری سیاست تحریم علیه کشورمان می افزاید “نگرانی کشورهای آمریکایی و اروپایی از بی تاثیری تحریم علیه ایران علاوه بر موانع قانونی آن می تواند به دو دلیل دیگر نیز باشد

تحلیلگر اندیشکده “گیت استون” در ادامه به ذکر دو دلیل می پردازد و می افزاید “نخست آنکه ایران می تواند با همکاری با بانک های اروپایی و چینی تحریم ها را دور بزند. از سوی دیگر بسیاری از کشورهای اروپایی مخالف تشدید تحریم های وضع شده علیه بخش مالی و بانکی ایران می باشند چرا که این اقدام هزینه سنگین اقتصادی برای آنان در پی خواهد داشت. برای مثال دولت سوئد مخالف این موضوع است چرا که شرکت “اریکسون” در زمینه فناوری ارتباطاتی همکاری های گسترده ای با ایران داشته است و تشدید تحریم ها به ضرر آن خواهد بود. از سوی دیگر کشور آلمان نیز سالانه حجم مبادلاتی ای به ارزش ۴ میلیون یورو با ایران در زمینه فعالیت های اقتصادی و تجاری دارد. نکته دیگر آنکه تحریم های وضع شده کمتر خللی در اهداف و خواسته های دولت ایران برای پیشرفت در زمینه هسته ای ایجاد نکرده است. روسیه، هند و هفت کشور دیگر جهان از اعمال تحریم ها علیه ایران معاف شده اند و  هنوز هم از ایران نفت خریداری می کنند


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *