آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با ایرانیم / روسیه از چراغ سبز ایران استقبال کرد

چراغ سبز ایران به مذاکره مستقیم با آمریکا استقبال روس‌ها و اعلام آمادگی آمریکا را در پی داشت.

آمریکا: آماده مذاکره مستقیم با ایرانیم / روسیه از چراغ سبز ایران استقبال کرد

به گزارش ممتاز نیوز، احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا قوت گرفت.

استقبال روس‌ها از مذاکره مستقیم

میخائیل اولیانُف، رئیس هیئت روسی در مذاکرات وین، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: مذاکرات مستقیم بین ایران و ایالات متحده در مرحله پیشرفته کار در وین برای بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران می تواند سودمند باشد.

اولیانُف در واکنش به بیانیه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران مبنی بر اینکه تهران می تواند وارد مذاکره شود، در توئیتر نوشت: بله، مذاکرات مستقیم [ایران و آمریکا] در مرحله پیشرفته مذاکرات وین می تواند مفید باشد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در جمع خبرنگاران در پاسخ بر اینکه با رسیدن طرف ها بر مرحله تصمیم سیاسی احتمال دیدار وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در وین وجود دارد؟ گفت: ما فعلا مذاکرات را در سطح کارشناسان ارشد و مدیران کل وزیران خارجه تنظیم کردیم و امیدواریم در همین سطح وارد پروسه اجرا شویم و نیاز به دیدارهای سطح بالا نباشد اما متناسب با پیشرفت مذاکرات درباره هر نوع اقدام دیگر تصمیم گرفته می شود.

وی تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است و اگر دقت کرده باشید سعی داریم در صدر اخبار موضوع مذاکرات وین را قرار ندهیم این است که زمانی مردم در جریان دقیق مسایل قرار گیرند که در میز مذاکرات اتفاق خوبی رخ داده شود. امیدوارم به آن نقطه نزدیک شویم.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات مستقیم با آمریکا در وین گفت: آمریکایی ها مکرراً برای مذاکره درخواست دارند اما هنوز به این مسأله در جمع بندی های خودمان نرسیدیم.

آمریکا اعلام آمادگی کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: دولت آمریکا آماده مذاکره مستقیم با نمایندگان ایران برای کمک به احیای توافق هسته ای است.
این منبع گفت: ما آماده مذاکره مستقیم با مقامات ایرانی هستیم.
وی توضیح داد که از دیدگاه واشنگتن، تعامل مستقیم بین ایالات متحده و ایران به کار سازنده‌ تر هم از نظر بازگشت به توافق هسته‌ای ایران و هم در سایر موضوعات کمک می‌کند. با توجه به سرعت تحولات ایران در زمینه هسته‌ ای، ما تقریباً زمانی برای رسیدن به تفاهم در مورد بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برنامه هسته‌ ای ایران نداریم.
این دیپلمات بلندپایه آمریکایی تاکید کرد: مایه تاسف است اگر این فرصت را از دست بدهیم و حتی مستقیماً برای حل اختلافات خود ملاقاتی نداشته باشیم.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *