آمریکا از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تخطی کرده است، نه ایران

معاون مطبوعاتی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل در گفت و گویی به ادعای وزیر امور خارجه جدید آمریکا درباره نقض تعهدات برجامی توسط ایران واکنش نشان داد.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از هفته نامه نیوزویک، علیرضا میریوسفی معاون مطبوعاتی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل در گفت و گو با نیوزویک و در واکنش به ادعای آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه جدید آمریکا درباره نقض برجام از سوی ایران، گفت که آمریکا نه تنها تعهدات هسته‌ای‌اش را نقض کرده بلکه از قطعنانه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیز تخطی کرده است. 

وی گفت: دولت جدید آمریکا نیز مانند دولت پیش از خود، در حال تخطی از تعهدات مقرر شده اش در برجام(توافق هسته ای) و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. 

او در ادامه بیان کرد: همان طور که ظریف؛ وزیر امور خارجه و روانچی؛ سفیر در اظهارات اخیرشان بیان کرده‌اند، ما همیشه گفته‌ایم که آمریکا به عنوان طرفی از توافق که نه تنها از برجام بلکه از قطعنانه ۲۲۳۱ تخطی کرده است و این خود تخطی از قوانین بین المللی است، باید به هر دوی آن ها پایبند باشد   تحریم هایی را که اعمال کرده است،  لغو کند. 

معاون مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل ادامه داد: ایران از توافق تخطی نکرده است، فقط طبق پاراگراف ۳۶ آن عمل کرده است که به ایران اجازه می دهد در مواجهه با عدم پایبندی مستمر تز طرف دیگر اعضای توافق، اقداماتی چاره ساز انجام دهد.

بر اساس این گزارش،  اظهارات میریوسفی در پی این. مطرح می شود که بلینکن در نشست خبری خود با ادعای نقض برجام از سوی ایران، گفت: بایدن(رئیس جمهور جدید آمریکا)  بسیار شفاف است. اگر ایران به تعهدات خود ذیل توافقنامه هسته‌ای عمل کند، آمریکا نیز برمی‌گردد.

او ادامه داد: اگر ایران به برجام برگردد و پایبند باشد، ما یک تیم تخصصی برای گفت‌وگو درباره بازگشت به این توافق تشکیل می‌دهیم. آن زمان همراه با متحدان خود از برجام به عنوان سکویی برای حل موضوعات دیگر استفاده خواهیم کرد. اما تا آن زمان فاصله زیادی وجود دارد.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ