آمریکا بار دیگر خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در بیانیه‌ای در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعاهای غرب درباره اهداف برنامه هسته‌ای ایران، خواستار همکاری کامل ایران با آژانس در زمینه اجرای موارد توافق شده در مارس گذشته شد.

آمریکا بار دیگر خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

به گزارش ممتاز نیوز، لارا هولگیت،‌ نماینده آمریکا در نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که هم‌اکنون در وین در حال برگزاری است، در بیانیه‌ای درباره نظارت و راستی‌آزمایی آژانس در ایران گفت: «همان طور که در گزارش مدیرکل تشریح شده است، ایران به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود فراتر از محدودیت‌های برجام ادامه می‌دهد. به ویژه آن که ما تاکید کرده‌ایم تولید اورانیوم غنی‌شده توسط ایران تا سطح ۶۰ درصد هیچ هدف باورپذیر صلح‌آمیزی ندارد.»

با وجود این که مقامات ایران ادعای غرب مبنی بر وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران را رد کرده و گفته‌اند برنامه هسته‌ای ایران علیرغم پیشرفت‌های بی‌سابقه، صرفا اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند و تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی آن ندارد، هولگیت با قرائت این بیانیه افزود: «امروزه، هیچ کشور دیگری در جهان از اورانیوم غنی‌شده تا سطح ۶۰ درصد برای اهدافی استفاده نمی‌کند که ایران ادعا می‌کند. ما باز هم از ایران می‌خواهیم  به این فعالیت عمیقا نگران‌کننده و مغایر با رفتار تمامی کشورهای جهان پایان دهد. استدلال ایران این است که دیگران به طور غیرعادلانه‌ای با آن مخالفت می‌کنند و آن را هدف قرار داده‌اند. واقعیت امر این است که ایران با عملکردش، توجه‌ها را به خود جلب کرده است. ایران باید تحریکات هسته‌ای خود را که خطراتی جدی در زمینه اشاعه تسلیحات اتمی در بر دارد، متوقف کند.»

در حالی که دولت آمریکا خود با دستاویز قرار دادن موضوعات غیرمرتبط با توافق هسته‌ای، از جمله در پیش گرفتن رویکری مداخله‌جویانه نسبت به امور داخلی ایران و ادعای حمایت نظامی ایران از جنگ روسیه در اوکراین-ادعایی که از سوی مقامات ایران و مسکو رد شده است- در چند ماه گذشته اعلام کرده است که احیای توافق هسته‌ای(برجام) در دستور کار آن قرار ندارد، درباره احیای برجام مدعی شد: «ایران در سپتامبر گذشته با درخواست این که وظایف پادمانی به شکلی متفاوت با تمامی دیگر کشورهای عضو یک توافق جامع پادمانی انجام شود، روی امیدها به این بازگشت دوجانبه به اجرای برجام می‌تواند در آینده نزدیک رخ دهد، خط بطلان کشید. اگرچه، ما می‌دانیم که چنین خواسته‌هایی غیرقابل قبول هستند. در هیچ کجای دنیا بازرسان آژانس مواد و فعالیت‌های اعلام‌نشده هسته‌ای و یافت شدن ذرات مواد هسته‌ای در چند محل اعلام‌نشده را نادیده نمی‌گیرند.»

ادعای درخواست ایران در روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین در حالی مطرح می‌شود که بنابر اعلام سازمان انرژی اتمی، ایران همواره در حال گفت‌وگو و تعامل با آژانس بر سر اجرای توافق پادمانی بوده و به سوالات آن پاسخ داده است.

انتهای پیام/


جهان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ