آمریکا: تحریم تازه نقض توافق «ژنو» نیست

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

کاخ سفید در واشنگتن اعلام کرد افزایش شرکت ها و اشخاص تحت تحریم های اقتصادی علیه ایران، نقض کننده هیچ یک از بخش های توافق میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو نیست.

کاخ سفید در واشنگتن اعلام کرد افزایش شرکت ها و اشخاص تحت تحریم های اقتصادی علیه ایران، نقض کننده هیچ یک از بخش های توافق میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو نیست.

رویترز گزارش داد؛ کاخ سفید اضافه کرد: تصمیم آمریکا برای توقیف دارایی های شرکت هایی در پاناما، سنگاپور، اوکراین و ایران با استناد به تحریم ها و مجازات هایی انجام شد که از قبل از توافق ژنو وجود داشتند.

“جی کارنی” سخنگوی کاخ سفید توضیح داد: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به اعمال نکردن هیچ تحریم تازهی علیه ایران در ارتباط با برنامه هسته ای این کشور پایبند است.

همزمان هیات کارشناسی ایران مذاکرات با گروه ۱+۵ در وین را در اعتراض به تحریم های تازه آمریکا علیه چند شرکت و شخصی حقیقی ایرانی متوقف کرد و به ایران بازگشت.

وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا در هفته قبل مجازات ها (تحریم های) تازهی را علیه تعدادی از شرکت های ایرانی و خارجی به اتهام دور زدن تحریم ها برای کمک کردن به برنامه هسته ای ایران اعمال کردند. این اقدام براساس تحریم هایی صورت گرفت که قبل از این از سوی دولت آمریکا صادر شده بود.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: آمریکا و شرکایش در گروه ۱+۵ امکان امضای توافق طولانی مدت با ایران را بررسی می کنند توافق همه جانبه ای که اعتماد به برنامه هسته ای ایران تنها برای اهداف صلح  آمیز را فراهم می کند. همزمان آمریکا با قدرت به اعمال سیستم تحریم و کشف اقدامات فریبکارانه دولت ایران برای استفاده از شرکت های جعلی برای ادامه برنامه هسته ای اش متعهد است.

“ماری هارف” معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت: مذاکرات میان گروه ۱+۵ و ایران که در وین به پایان رسید پیشرفت هایی را ثبت کرد. این مذاکرات در سطح کارشناسان در فضای سازنده انجام شد و به مسائل متعدد و پیچیده پرداخت.

وی افزود: هیات های ایران و ۱+۵ برای مشورت با دولت های خود به کشورهایشان بازگشتند و این موضوع تعجب آوری نیست.

او در پاسخ به سؤالی دربارهٔ تصمیم واشنگتن به اضافه کردن شرکت ها و اشخاص تازهی به فهرست سیاه تحت تحریم گفت: آمریکا در مذاکرات ژنو، به ایرانی ها توضیح داد که تحریم های از پیش اعمال شده همچنان ادامه دارد که شامل اضافه کردن شرکت ها و اشخاص تازه به فهرست تحریم ها می گردد. ایرانی ها به هنگام امضای توافقنامه ژنو، از این موضوع آگاه بودند.

وی افزود: دولت آمریکا در این باره کاملا شفاف است. دولت آمریکا به کنگره اعلام کرد ضروری است تحریم تازهی علیه ایران اعمال نشود زیرا اجرای تحریم های قبلی همچنان پابرجاست.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد کارشناسان ایران و ۱+۵ دوباره برای ازسرگیری مذاکرات باهم دیدار کنند.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ