آیا برفخوانی اتفاقی تازه در موسیقی ایران است؟

اردیبهشت ۱۴۰۰

علی قمصری

علی قمصری

موسیقی ایرانیان – سودا مولائی: برفخوانی را می توان یکی از معدود آلبوم هایی دانست که مورد توجه سلایق مختلف موسیقی قرار می گیرد و تاکنون با صحبتهای بسیاری در باره ی زوایای مختلفش همراه بوده. استفاده از موسیقی کلاسیک غربی وموسیقی ایرانی بدون اشاره کردن های سطحی به آنها، استفاده از هنر بداهه و آفرینش آهنگسازی شده، حضور اشعار نو به شکلی تازه،  تلفیق در ارکان مختلف موسیقی، ساز بندی متفاوت و… خود به خود مخاطب را با توقعاتی بالا در برخورد با آن همراه کرده که این اتفاق خجسته است. باید ببینیم قمصری تا چه اندازه می تواند انتظارات را برآورده کند و در فضایی که کمتر با اتفاقات عمیق و تامل برانگیز موسیقایی برخورد می کنیم، آیا می توانیم این آلبوم را یک اتفاق تازه بدانیم؟

صحبت های بسیاری تاکنون در باره ی تغییر خواننده ی این آلبوم شکل گرفته، با وجود موفقیت کامل معتمدی در اجرای این مجموعه در تالار وحدت، قمصری به دلایلی که پیشتر ذکر کرده آلبوم را با صدای وحید تاج ضبط کرده است.  قمصری در گفتگو با خبرآنلاین در این باره توضیح داده و گفته : «مهم این است که نتیجه خوب باشد. اینکه خواننده را تنها سبب تعیین کننده ی موفقیت یک اثر بدانیم کم لطفی به موسیقی است و مقایسه ی این دو خواننده ی توانا نیز کار سختی است.  همکاری با هردوی آنها برای من لذت بخش بوده. ولی مسائلی وجود داشت در مورد این کار که بسیار تعیین‌کننده بود و سبب شد مشی خود را عوض کنم . من با آقای معتمدی کنسرت‌ها داده‌ام، با هم یک آلبوم موفق هم کار کرده‌ایم ولی در مورد زمان و کیفیت انتشار یافتن این آلبوم به توافق نرسیدیم.»

مسیر حرکت موسیقی در برفخوانی کمی عجیب است. مخاطب با شنیدن ابتدای آلبوم، کاملا با موسیقی کلاسیک غربی مواجه می گردد، اما رفته رفته فضای موسیقی با روندی طراحی شده به ایرانی ترین شکل ممکن می رسد و جالب اینجاست که از مهجورترین و سنتی ترین مایه های موسیقی ایرانی استفاده شده و وجود این مایه ها جلوه ی سنتی به کار نداده.

برفخوانی دو روز پیش منتشرشده و باید منتظر شنیدن نظر اهالی هنر دربارهٔ ی آن باشیم.

+ دانلود پارتیتور قطعه ی «قطعه ای کامل» از آلبوم برفخوانی (با تشکر از علی چولایی برای تایپ و ارسال این پارتیتور)

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


موسیقی ایرانیان
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *