آیا مصرف آب گریپ‌فروت با داروهای سرماخوردگی تداخل دارد؟

۲۹م دیماه ،
ممتاز نیوز: این روزها حرف و حدیث‌های بسیاری در مورد تداخل دارویی ایجاد شده توسط آب گریپ‌فروت و خود گریپ‌فروت با بعضی داروها وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید، فصل، فصل سرما و سرماخوردگی است و یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن برای بهبود سریع‌تر سرماخوردگی و حتی پیشگیری از ابتلا به آن، مصرف خوراکی‌ها و میوه‌های سرشار از ویتامین C است.
خوشبختانه گریپ‌فروت هم مانند پرتقال و لیموشیرین، یکی از میوه‌های در دسترس در فصل‌های پاییز و زمستان و همچنین سرشار از ویتامین C است. این میوه می‌تواند گزینه مناسبی برای اشخاص سرماخورده باشد و تداخل دارویی بین مصرف آن و داروهای سرماخوردگی وجود ندارد.
البته مصرف این میوه پرخاصیت، با بعضی داروها از جمله داروهای کاهنده چربی خون، بعضی آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای کاهنده فشارخون، داروهای آسم، بعضی داروهای اعصاب و روان و داروهای ضدسرطان تداخل دارد. البته این تداخل سبب نمی‌شود مصرف آن را به طور کامل ممنوع کنیم. اشخاصی که این داروها را مصرف می‌کنند و تمایل به مصرف گریپ‌فروت هم دارند، می‌توانند آن را با فاصله مناسبی از مصرف دارو میل کنند.
 این فاصله زمانی می‌تواند حدود ۲۴ ساعت باشد. در این صورت دیگر نگرانی خاصی در مورد تداخل دارویی و تشدید یا خنثی شدن اثر داروها توسط گریپ‌فروت هم وجود نخواهد داشت.
منبع:‌هفته نامه زندگی مثبت

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ