آیا معاون وزیر خارجه آمریکا واقعا ایرانیان را فریبکار خوانده است؟

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

بعد از ترجمه اشتباه سخنان وزیر خارجه آمریکا در مالزی که انتقاد وزیر خارجه کشورمان را برانگیخت، روز قبل در خبرگزاری های داخلی ترجمه ای از سخنان دو هفته پیش معاون وزیر خارجه آمریکا انتشار یافت که براساس آن ادعا شده است وندی شرمن ایرانیان را فریبکار دانسته است.

 حدود ده روز پیش جان کری وزیر خارجه آمریکا در مالزی سخنانی را دربارهٔ ایران مطرح کرد که یکی از رسانه های داخلی با ترجمه ناقص این سخنان، مدعی شد جان کری و محمدجواد ظریف وزیران خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر دیدار خصوصی داشته اند. دقایقی بعد محمد جواد ظریف بلافاصله  اظهار داشت که هیچ دیدار خصوصی بین او و وزیر خارجه آمریکا صورت نگرفته است و تنها دیدار بین این دو مربوط به همان ملاقات نیویورک است.
ظریف با انتقاد از ترجمه اشتباه سخنان وزیر خارجه آمریکا گفته بود متن سخنان جان کری را در مالزی دیده‌ام که در آن وی اشاره‌ای به مذاکرات محرمانه نمی‌کند.
بلافاصله پایگاه اینترنتی ایران هسته ای اشتباه صورت گرفته را تصحیح و اعلام کرد در ترجمه سخنان وزیر خارجه آمریکا اشتباهی صورت گرفته است.
روز قبل و چند روز بعد از این ماجرا  ترجمه ای از سخنان دو هفته پیش وندی شرمن در جمع سناتورهای آمریکایی انتشار یافت که در این ترجمه ادعا شده بود وندی شرمن گفته است «فریبکاری بخشی از ژن ایرانیان است»
اما در مراجعه به منبع اصلی سخنان شرمن در جمع سناتورهای آمریکایی مشخص می گردد که شرمن اساس در بیان جمله خود نامی از ایران و ایرانیان نبرده است.
براساس گزارشی که کریستین ساینس مانیتور ۱۶ مهر (۸ اکتبر) از این جلسه منتشر کرده نوشته است:
When US Undersecretary of State for Political Affairs Wendy Sherman was asked while testifying before the Senate last week if the US trusted Rouhani after those events of a decade ago, she replied, “Senator, I don’t trust the people who sit across the table from me in these negotiations,”
Referring to that period, Sherman, who is the top US negotiator at the nuclear talks, said, We know that deception is part of the DNA.

وقتی سناتورها از وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا می پرسند که چرا باید به روحانی اعتماد کنید او خطاب به سناتورها گفت که من به کسانی که با آن ها در مذاکرات دور یک میز می نشینم اعتماد نمی کنم
شرمن که مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته ای است گفت که «ما می دانیم فریبکاری بخشی از دی ان ای است».
بعد از مذاکره تلفنی اوباما و روحانی، اعضای جمهوریخواه و جنگ طلب کنگره و سنای آمریکا با فشار به کاخ سفید خواستار اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران شده اند. اخیرا جمهوریخواهان آمریکا طرح تازهی را برای تشدید فشارها علیه ایران آماده کرده اند.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *