آیت‌الله مکارم شیرازی :اگر مهریه عندالمطالبه و عندالقدره و الاستطاعه باشد، هیچ فرقی در شرع اسلام ندارد

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با اعضای فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی درباره ازدواج و مهریه نظرات خود را بیان کرد.
آیت الله مکارم شیرازی در این دیدار به مساله ازدواج و مهریه اشاره کرد و گفت: در مساله ازدواج یک بعد آن مسائل حقوقی است که فشار فزاینده‌ای به جوانان وارد می‌کند، این مساله را به رییس قوه قضاییه اعلام کردیم. به نظر من شجاعت این کار به علت وجود برخی از قوانین در این زمینه وجود ندارد و به نظر من مجلس باید وارد این عرصه شود.

وی گفت: اگر مهریه عندالمطالبه و عندالقدره و الاستطاعه باشد، هیچ فرقی در شرع اسلام ندارد و نباید این دو مساله را هم دیگر جدا کرد و عنوان کرد که عندالمطالبه قابل پیگیری است اما عندالاستطاعه قابل پیگیری نیست. در حالی که در شرع اسلام هر دو قابل پیگیری است و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: جوان را به زندان می اندازند تا ثابت شود اعسار دارد، در حالی که این کار از نظر شرع اسلام درست نیست و نباید این افراد زندانی شوند؛ خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم و ایشان دستور آزادی زندانیان مهریه را صادر نمودند و به نظر من اصل اعسار درست است و نباید برای اثبات اعسار فرد را زندانی کرد، بلکه باید در صورت وجود مدرک تمکن مالی از راه های قانونی با آن مساله برخورد شود.

وی افزود: متأسفانه می بینیم در برخی از احکام مرد را محکوم می کنند تا زمانی که مهریه را کاملا به زن ندهد، زن حق دارد که به منزل مرد نرفته و از وی تمکین نکند و اگر ما حمل بر تقسیط مهریه نیز بگذاریم گاها برای پرداخت یک مهریه کامل مرد به زن بیش از چهل سال و یا بیشتر زمان لازم است و مرد در این صورت هم باید اقساط مهریه و نفقه زن را بدون تمکیل وی بپردازد که این از لحاظ شرعی مورد اشکال است.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: شرع حکم می کند هم زمان با پرداخت اولین قسط از بدهی مهریه مرد به زن، زن ملزم به تمکین مرد و بازگشت به منزل شوهر می باشد، این مسائل را باید مجلس مورد پیگری قرار دهد تا شاهد افزایش معضلات اجتماعی و کاهش آمارهای ازدواج و افزایش سنین ازدواج در جامعه نباشیم.
۴۵۴۵
 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *