آینده پول مجازی “بیت کوین” به خطر افتاد/ افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

در پی ورشکستگی سایت مبادله پول مجازی در ژاپن؛

ورشکستگی یکی از سایت‌های مبادله پول مجازی بیت کوین در توکیو، استفاده کنندگان از این پول را به شدت نگران کرده است.

به گزارش ممتاز به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، دو تن از استفاده‌ کنندگان از این پول مجازی که دارایی خود را در ورشکستگی سایت مبادله “بیت کوین” از دست داده‌اند در برابر دفاتر این سایت تحصن کرده و از بازیافتن پول خود ناامید شده‌اند.

“بیت کوین” پول مجازی است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شده و امکان معامله و خرید را از طریق اینترنت میسر می‌سازد.

هیچ بانک مرکزی و هیچ دولتی بر این پول نظارت ندارد.

سایت “ام تی گوکس”، که در توکیو این پول را مبادله می‌کرد، از یک هفته پیش ورشکسته شده است.

این سایت ابتدا اعلام کرده بود بروز خطای رایانه‌ای در سرورهایش مشکلاتی برای دسترسی به سایت ایجاد کرده است اما نهایتا مشخص شد ۸۵۰ هزار “بیت کوین” معادل ۵۰۰ میلیون دلار پول از این سایت سرقت شده است.

پس از آن، این سایت برداشت پول را متوقف کرده‌اند. احتمالا همه آنهایی که در “بیت کوین” سرمایه‌گذاری کرده و پول خود را در این سایت قرار داده بودند، ورشکست شده‌اند.

“کالین برگس” یکی از استفاده کنندگان انگلیسی این پول مجازی گفت: من نگران و خشمگین هستم؛ به نظر می‌رسد همه دارایی خود را از دست داده‌ام. شرکت مدت‌ها به من می‌گفت همه چیز ردیف است اما ما متوجه شدیم که نباید حرفشان را باور کنیم.

این رسوایی را احتمالا یکی از مهندسان جوان فرانسوی به نام “مارک کارپلس” به بار آورده است.

“کارپلس” که از سال ۲۰۱۱ در راس شرکت “ام تی گاکس” قرار داشت، به تازگی مدعی شده بود تلاش زیادی می‌کند تا مشکل را حل و فصل کند، اما از چند روز پیش “مارک کارپلس” ناپدید شده و سایت اینترنتی وابسته به وی نیز حذف شده است.

کارشناسان عقیده دارند این پول به سرقت رفته است؛ اکثر نهادهای مالی جهان با نگرانی به این وضع می‌نگرند و هیچ کس حاضر به پذیرشت مسئولیت‌ها نیست.

“تارو آسو”، وزیر دارایی ژاپن گفت: اگر هیچ کس این پول را به رسمیت نمی‌شناسد، من متوجه نمی‌شوم چرا ناپدید شدن آن باید در حیطه مسئولیت وزارت دارایی ژاپن باشد.

وی افزود: اگر مصرف‌کنندگان از این پول استفاده می‌کنند، این مشکل خودشان است و اگر  ثابت شود جرمی  صورت گرفته، این مسئله به پلیس مربوط می‌شود و نباید تقصیر را به گردن دیگران انداخت.

هر چند صحبت از کلاهبرداری کلان در سطح بین‌المللی هنوز زود است، سایت “ام تی گاکس”، در ژاپن اعلام  ورشکستگی کرده و تحت قانون حمایت از شرکت‌های ورشکسته قرار گرفته است.

این پرونده، سبب وحشت مبادلات آنلاین شده است.

شایان ذکر است طی هفته اخیر ارزش “بیت کوین” به شدت سقوط کرد.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ