ابداع زبان برنامه نویسی تازهی بنام ‘قلب’ با خط عربی

۰۹ام بهمن به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

فاوانیوز: رمزی ناصر محقق در ام.آی.تی زبان تازه برنامه نویسی بنام ‘قلب’ (alb) را با استفاده از اسکریپت های عربی خلق کرده است.

برنامه نویسان به نوشتن کدهای شکیل و استوار افتخار می کنند اما رمزی ناصر در حال توسعه برنامه نویسی با استفاده از خط عربی است که در نوع خود اولین زبان برنامه نویسی محسوب می گردد که با “کد منبع” عربی نوشته می گردد.

وی اسم این زبان را “قلب” گذاشته است.ناصر در توجیه کار خود که ضمنا نوعی قطعه هنری مفهومی هم محسوب می گردد، می گوید: با دیدن زبانهای چینی و … به این فکر افتادم که آیا می گردد زبان برنامه نویسی را از ابتدا با زبان دیگری مانند عربی نوشت و از همان موقع سعی کردم دست به توسعه چنین زبانی بزنم.

وی که دانشمند علوم کامپیوتر در مرکز هنرو تکنولوژی نیویورک نیز هست، چند الگوریتم متنوع را با زبان “قلب” ایجاد کرده که از آن جمله محاسبه اعداد فیبوناچی و بازی زندگی کانوی است.زبان برنامه نویسی “قلب” ذاتا شبیه زبان برنامه نویسی چندین نمونه ای موسوم به اسکیم است( روال‌ها در اسکیم، تابع‌های دسته اول می باشند که برنامه‌نویسی تابعی را شدنی می‌کند) که ریشه عملیاتی آن در زبان lisp  است.
 
(لیسپ زبان مورد علاقه دانشمندان کامپیوتر که یک زبان برنامه‌نویسی رایانه ای است که در سال ۱۹۵۸ به وسیله جان مک‌کارتی ابداع شده‌است. این زبان، مانند زبان برنامه‌نویسی پرولوگ، بیشتر برای برنامه‌نویسی هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه زبان لیسپ از نحو ساده‌ای برخوردار است، تجزیه و پیاده‌سازی آن نسبتاً با سهولت انجام می‌شود)

آنچه زبان برنامه نویسی “قلب” را متمایز می کند نه جنبه بصری آن است که سبب خشنودی ناصر شده است.

 ناصر می گوید علم کامپیوتر با زبان انگلیسی ایجاد شد و مهندسی نرم افزار نیز در ایالات متحده توسعه یافت و اغلب زبانهای محبوب ، کتابخانه ها و APIs  نیز با کلمات انگلیسی مانند “function,” “for,” “if,” “loop,” شکل گرفته است.

بنابراین برای دانشجویانی که زبان شان انگلیسی نیست مشکل پیش می آید و اگر ما برای کد کردن برنامه ها از زبانهای خودمان استفاده کنیم مشکل این گونه اشخاص حل می گردد.

گفتنی است زبان “قلب” تحت امتیاز ام.آی.تی به صورت کد باز نوشته شده و برای دانلود آن می توانید به این لینک مراجعه کنید.

منبع: ایسنا

فاوا نیوز
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ