اتحادیه اروپا "قمار هسته‌ای بی‌ملاحظه" پوتین را نکوهش کرد

شاخه اجرایی اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه با متهم کردن رئیس‌جمهوری روسیه به یک “قمار هسته‌ای بسیار خطرناک” گفت، جامعه بین‌المللی باید او را برای متوقف کردن “چنین رفتار بی‌ملاحظه‌ای” تحت فشار قرار دهد.

اتحادیه اروپا "قمار هسته‌ای بی‌ملاحظه" پوتین را نکوهش کرد

به گزارش ممتاز نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، «پیتر استانو» سخنگوی سیاست خارجی کمیسیون اروپایی در یک کنفرانس خبری گفت: آن همه‌پرسی غیرقانونی و ساختگی که مسکو در مناطق تحت اشغال اوکراین مورد حمایت قرار داده، به رسمیت شناخته نخواهد شد.

این سخنگو گفت: پوتین در حال انجام یک قمار هسته‌ای است. او از عنصر هسته‌ای به عنوان بخشی از زرادخانه ترور خود استفاده می‌کند و این غیر قابل قبول است.

به گفته او، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد اقدام مشترک در واکنش به تازه‌ترین تحولات در جنگ روسیه با اوکراین رایزنی کرده‌اند. او به مسکو هشدار داد که “تبعاتی از طرف ما در کار خواهد بود.”

سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا یک جلسه هماهنگی برگزار کرده‌اند که در آن بحث‌هایی در مورد پاسخ اتحادیه اروپا به ادامه جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین انجام شده است. این شامل همه جنبه‌های تجاوز، جنایات انجام شده، همه‌پرسی و کشف گورهای دسته‌جمعی می‌شود.

پیتر استانو گفت، از آنجایی که مذاکرات در مورد دور ششم اقدامات اتحادیه محرمانه است، در این مرحله هیچ اطلاعیه‌ای در مورد اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون اروپا همچنین گفت که فراخوان نیروها از سوی پوتین نشان‌دهنده این است که او در “ناامیدی” به سر می‌برد. او افزود: این تنها گواه دیگری است بر اینکه پوتین علاقه‌ای به صلح ندارد و علاقه‌مند به تشدید این جنگ تهاجمی است.

رئیس‌جمهوری روسیه امروز سخنرانی “بزرگ” خود را با محوریت الحاق اراضی اوکراین به خاک کشورش انجام و در سخنانش از “بسیج نسبی” نیروها در روسیه خبر داد. وزیر دفاع روسیه هم از برنامه کشورش برای به‌کارگیری حدود ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره برای طرح “بسیج نسبی” مدنظر پوتین خبر داد.

پوتین همچنین در صحبت‌های امروز خود گفت: تهدید اتمی مورد استفاده قرار گرفته است. ما نه تنها در مورد گلوله‌باران نیروگاه اتمی زاپوریژیا آن هم با تشویق‌های غرب صحبت می‌کنیم که تهدید به فاجعه هسته‌ای است، بلکه در مورد اظهارات نمایندگان ارشد کشورهای ناتو در مورد امکان و مجاز بودن استفاده از تسلیحات کشتار جمعی علیه روسیه حرف می‌زنیم که همان تسلیحات اتمی است.

او افزود: باید یادآورم شوم آنهایی که چنین اظهاراتی را درباره روسیه مطرح می‌کنند باید بدانند که کشور ما هم ابزار مختلفی برای نابودی دارد و در برخی از موارد این ابزار، از داشته‌های کشورهای ناتو هم پیشرفته‌تر هستند. وقتی یکپارچگی قلمروی کشور ما تهدید شود، ما از تمامی این ابزار برای حفاظت از مردم و کشور روسیه استفاده می‌کنیم. من بلوف نمی‌زنم.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ