اجرای بسیج اطلاع رسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان

۲۲خردادماه،
ممتاز نیوز : رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بسیج اطلاع رسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان به مدت یک هفته (۱۵ تا ۲۲ تیرماه) با مشارکت سازمان‌های ذیربط و با تأکید بر پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها اجرا می‌شود.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از تسنیم ؛ محمد مهدی گویا با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به وجود هاری و حیوان گزیدگی، لیشمانیوز جلدی و احشایی، تب مالت و لپتوسپیروز در کشور و به سبب آندمیک بودن بعضی از بیماری‌های فوق در منطقه، بسیج اطلاع رسانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان برگزار می‌شود.

دکتر گویا با اشاره به اینکه ۱۵ تا ۲۲ تیرماه هفته اطلاع رسانی مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان نامگذاری شده است، گفت: آگاه سازی آحاد جامعه و گروه‌های در معرض ابتلا به بیماری‌های زئونوز بومی و همچنین حساس کردن مسئولین سیاسی و اجرایی دستگاه‌های مختلف برای افزایش هماهنگی‌ها و همکاری‌های بین بخشی برای کنترل هر چه بهتر این بیماری از مهمترین اهداف برگزاری روز ملی زئونوز است.

وی استفاده از سایر راه‌های اطلاع رسانی و تبلیغاتی جهت ارتقا آگاهی جامعه با هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های بومی منطقه را از دیگر برنامه‌های روز ملی زئونوز عنوان کرد.

گفتنی است: ۶ جولای سال ۱۹۸۵ پاستور برای اولین‌بار واکسن هاری را ساخت و روی پسر بچه هار گزیده به کار گرفت و جان او را نجات داد. چون این واقعه مصادف با ۱۶ تیرماه بود و از آنجا که این روز قبلاً نامگذاری شده بود، نزدیکترین روز، ۱۳ تیر ماه به عنوان روز مبارزه با زئونوزها انتخاب شد و برای اولین‌بار در سال ۱۳۸۳ این روز گرامی داشته شد.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ