احتمال آغاز دورجدید پلمپ صرافی‌ها

با اتمام مهلت ۱۵ روزه بانک مرکزی به صرافی ها برای ثبت نام و دریافت کد رهگیری به منظور صدور مجوز فعالیت، احتمال آغاز دور جدید پلمپ صرافی‌های غیرمجاز وجود دارد.

۲۳ شهریورماه امسال بانک مرکزی در دستورالعملی به منظور سامان‌ دهی صرافی‌ های غیرمجاز؛ به آنها ۱۵ روز مهلت داد تا نسبت به ثبت نام و اخذ کد رهگیری اقدام کنند.
بر پایه این گزارش، همچنین بانک مرکزی از صرافی ها خواسته بود تا ضمن تکمیل مراحل ثبت نام و اخذ کد رهگیری برای طی سایر مراحل به اداره مجوزهای بانکی بانک مرکزی مراجعه کنند.
بانک مرکزی تهدید کرده بود که مسئولیت عواقب عدم مراجعه به سامانه و یا ثبت اطلاعات نادرست بر عهده شخص دارنده پروانه کسب بوده و در صورت عدم صحت اطلاعات، فرآیند رسیدگی به صدور مجوز متوقف و از طریق مراجع ذی صلاح نسبت به جلوگیری از فعالیت آنها اقدام خواهد شد.

وضعیت فعالیت صرافی ها
هرچند می توان این اقدام بانک مرکزی را نوعی تلاش برای سر و سامان دادن به آشفته بازار ارز و دلالی پول خارجی در بازار تلقی کرد که البته از وظایف این نهاد نیز است، اما به نوعی دیگر می توان گفت که بانک مرکزی نسبت به فعالیت درصد قابل توجهی از صرافی های فاقد مجوز و بدون پرونده کاری نگران است.
از سویی نیز می توان این مسئله را مطرح کرد که بانک مرکزی همانطور که در سال های اخیر نسبت به نحوه فعالیت صرافی ها به ویژه پس از به وجود آمدن تلاطمات قیمتی در این بازار دست به اقداماتی زده است، تلاش می کند تا بخشی از معضلات به وجود آمده در بازار ارز را متوجه فعالیت های غیرمجازی بداند که از سوی صرافی ها صورت می گیرد.
در این زمینه بانک مرکزی در سال های اخیر حتی نسبت به باطل کردن مجوز فعالیت صرافی های مربوط به بانک های کشور نیز اقدام کرده است و در کنار برنامه ریزی برای کنترل روند افزایش قیمت ها در بازار ارز، به دنبال اعمال تسلط بیشتر بر عملکرد صرافی ها نیز است.

بازرسی نامحسوس
بانک مرکزی پس از مطرح کردن موضوع مربوط به ساماندهی صرافی ها، حتی از قرار دادن بازرسی های نامحسوس در بازار ارز نیز سخن گفته و بارها از سوی مقامات این بانک تاکید شده که در صورت عدم همراهی صرافی ها در طرح ساماندهی، از فعالیت آنها جلوگیری به عمل خواهد آمد.
در این رابطه بانک مرکزی برای نشان دادن جدیت خود در کار حتی از نامه نگاری با پلیس و کمک خواست برای جلوگیری از فعالیت صرافی های غیرمجاز نیز استفاده کرده است.
این بانک در خرداد ماه امسال لیستی از فعالیت ۶۲۶ صرافی در کشور منتشر کرد که در آن عنوان شده بود هر یک از صرافی ها در چه وضعیتی از فعالیت و دریافت مجوز هستند.

ورود مجلس به مسئله صرافی ها
به تازگی یک نماینده مجلس با انتقاد از وضعیت بازار ارز کشور، گفته است: مجلس به موضوع تاثیرگذاری ۲ صرافی فعال در دوبی به منظور قیمت گذاری نرخ دلار آزاد در بازار ایران، ورود پیدا کرده است.
در هر صورت نمی توان تاثیر صرافی ها در تلاطمات ارزی و سقوط و صعود قیمت ها را به ویژه در سال های اخیر کمرنگ تلقی کرد. متاسفانه دفاتری بوده و هستند که به منظور کسب سود بیشتر، بر ادامه آشفتگی در بازار ارز دامن می زنند.
تلاش برای در دست داشتن قیمتها از سوی برخی صرافی ها، ایجاد شایعه و موجهای قیمتی در یکی دو سال اخیر، از جمله فعالیت هایی بوده است که به گفته برخی از فعالان بازار ارز، از سوی تعدادی از صرافی ها دنبال شده است.


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *