احتمال تغییر سهمیه‌ بنزین در دولت روحانی؟

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

بنزین و قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه ها به یکی از دغدغه های فکری مردم تبدیل شده است …

بنزین و قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه ها به یکی از دغدغه های فکری مردم تبدیل شده است .هر چند  تاکنون هیچ برنامه ای برای تغییر در سهمیه سوخت خودروهای شخصی نهایی نشده است اما سناریوهای مطرح از احتمال اعمال تغییرات در آغاز هفتمین ماه سال حکایت دارد.

سهمیه بندی بنزین که به تیرماه سال ۸۶ باز می‌گردد ابتدا با تعیین سهمیه ماهیانه ۱۲۰ لیتری خودروهای شخصی کلید خورد و در ادامه با تعدیل‌های چندباره به میزان فعلی رسید.

در سال ۸۶ با آغاز سهمیه بندی در پی صدور کارت‌های هوشمند سوخت، کنترل مصرف بی رویه بنزین در کشور آغاز شد و در ادامه با اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹ تأثیری ۱۵ درصدی در کاهش مصرف بی رویه بنزین در ایران رقم زد.

در این سالها همواره یارانه‌های بسیاری از سوی دولت در بخش مصرف سوخت کشور هزینه شده که این سهم پررنگ سوخت در سبد یارانه‌های دولتی، توجه مدیران را به اعمال تغییرات در سهمیه بندی سوخت و افزایش پلکانی نرخ مصرفی آن جلب کرده است.

حرف و حدیث های بنزینی اما از اواخر آبان ماه دو سال قبل با سخنان محمدرضا فرزین دبیر کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت اوج گرفت.

وی در ان زمان  از تک نرخی شدن عرضه بنزین همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.

پیش از این هم عبدالله جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هم از سیاست کلان دولت دهم برای آزادسازی قیمت بنزین و عرضه تک نرخی این فرآورده پرطرفدار نفتی در بلند مدت خبر داده بود.

بعد از آن بود که گمانه زنی ها در خصوص نرخ تازه بنزین آغاز شد و بسیاری از کار‌شناسان اقتصادی در گمانه زنی‌های خود اعلام کردند  در صورت تک نرخی شدن قیمت بنزین، بهای این فرآورده استراتژیک به منظور نزدیک شدن به قیمت در کشورهای همسایه و مقابله با هرگونه انحراف و قاچاق تا مرز ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر افزایش می‌یابد.

علی لاریجانی، رئیس  مجلس هشتم نیز در آن روزها از قصد دولت برای۲۰۰۰  تومانی کردن بنزین سخن گفت تا نگرانی ها در این خصوص افزایش یابد.

بعد از ان نیز ، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در یکصدمین سفر استانی هیئت دولت در استان خراسان رضوی با وجود تکذیب افزایش قیمت بنزین به لیتری ۲۰۰۰ هزار تومانی که توسط رئیس مجلس عنوان شده بود ،  به طور تلویحی بنزین ۱۰۰۰ تومانی را تایید کرد تا شایعه ۱۰۰۰ تومانی شدن بنزین رنگ وبی واقعی تری به خود بگیرد.

هر چند تک نرخی شدن بنزین در دولت دهم محقق نشد اما دوباره زمزمه های افزایش قیمت بنزین در رسانه ها پیچیده است.

بر اساس گزارش های رسیده، تاکنون سناریوهای متعددی در خصوص افزایش یکباره و یا پلکانی قیمت بنزین و همچنین اعمال تغییرات در میزان سهمیه ماهیانه بنزین خودروها و موتورسیکلت‌ها در جلسات ارگانها و نهادهای مربوطه مطرح شده و مورد بحث و تبادل نظر مسئولان قرار گرفته است اما تاکنون هیچ سناریویی برای اعمال تغییرات در سهمیه ماهیانه بنزین کارت‌های سوخت نهایی نشده است.

از اینرو با توجه به اینکه کمتر از ۱۲ روز تا شارژ سهمیه بنزین شهریورماه خودروها و موتورسیکلت‌ها در کارت‌های سوخت باقی مانده و همچنین با توجه به نهایی نشدن تغییرات در سهمیه بندی بنزین و آغاز تغییرات در رأس وزارتخانه‌های اقتصادی کشور با آغاز به کار دولت یازدهم، سهمیه بنزین کارت‌های هوشمند در شهریورماه بدون تغییر اعمال خواهد شد اما احتمال نهایی شدن یکی از سناریوهای تغییر در میزان سهمیه بنزین در اولین ماه فعالیت مدیران نفتی دولت یازدهم و اعمال تغییرات از ابتدای مهرماه زیاد است.

به این ترتیب ، شاید یکی از سناریوهای بنزین تک نرخی و بنزین آزاد به عملی شدن نزدیک شود هر چند که باید منتظر استقرار اقتصادی های دولت تازه و تصمیمات آنها بود.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ