اختصاص ارز برای ترخیص کالاها از گمرک

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

اختصاص ارز برای ترخیص کالاها از گمرک | چاپ |
جمعه ۰۴ مرداد ساعت ۱۲:۴۶ رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی نمی تواند و نباید علاوه بر تأمین ارز کالاهای وارداتی، مابه التفاوت ریالی را نیز در اختیار واردکنندگان قرار دهد، منابع در بودجه پیش بینی شده و شرکتی مانند بازرگانی داخلی باید آن را بپردازد. به گزارش خبرنگار ممتاز به نقل از خبرگزاری فارس محمود بهمنی در مورد تأمین ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی توسط این بانک گفت: بانک مرکزی بنا بر مصوبه بودجه موظف است تنها با یک نرخ، ارز در اختیار واردکنندگان قرار دهد که همان ارز ۲۴۷۷ تومانی مصوب بودجه است.
وی ادامه داد: بر همین اساس نیز برای تخصیص ارز به همین قیمت برای تمامی کشتی های حاضر در بنادر و کالاهای انبار شده در گمرک، مصوبه های لازم را اخذ کرده ایم و مشکلی برای پرداخت ارز به واردکنندگان نداریم اما مسئولیتی در قبال تأمین ریال مابه التفاوت نرخ قدیم و تازه نداریم.
وی افزود: اگر واردکنندگان اعم از دولتی و غیردولتی انتظار داشته باشند که مابه التفاوت ریالی بین قیمت ارز ۲۴۷۷ توانی ارز مرجع به قیمت سابق یعنی ۱۲۲۶ تومان را نیز بانک مرکزی پرداخت کند، مشکل ایجاد می گردد چنانکه در حال حاضر نیز بوجود آمده است چرا که بانک مرکزی مجاز به چنین کاری نیست.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره مصوبه بودجه سال ۹۲ برای تخصیص ارز به کالاهای اساسی به نرخ ۲۴۷۷ تومان گفت: مصوبه بودجه به بانک مرکزی اجازه نمی دهد منابع ریالی واردات کالاهای اساسی را نیز که باید برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای وارداتی پرداخت شود، تأمین کند چرا که منابع ریالی در اختیار بانک مرکزی در واقع بیت المال است و نمی توان بدون مجوز قانونی از آن ها برداشت کرد.
وی ادامه داد: در بودجه برای تأمین این منابع ریالی ردیف بودجه مشخصی تعریف شده است و واردکنندگان اعم دولتی و غیر دولتی مانند شرکت مادر تخصصی بازرگانی داخلی باید منابع ریالی مورد نظر برای پرداخت مابه التفاوت ریالی را از محل این ردیف بودجه ای مطالبه و دریافت کنند.
بهمنی مجدد تأکید کرد: بانک مرکزی هیچ گونه محدودیتی برای تخصیص ارز به قیمت مصوب بودجه برای واردات کالاهای اساسی ندارد و به هر میزان اعتبارات اسنادی ثبت شود، ارز مورد نیاز را در اختیار آنان قرار می دهیم.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ