اختلالات هورمونی اصلی‌ترین عامل ریزش مو

بهمن ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : ریزش مو دغدغه اصلی بسیاری از زنان و مردان است و گاهی هرینه‌های گزافی را برای شامپو و داروهای خارجی می‌پردازند غافل از اینکه عامل اصلی ریزش مو هورمونی است و این روش‌ها تأثیر چندانی بر درمان ندارد.

پرویز طوسی، متخصص پوست و مو در گفت‌و گو با فارس ؛ در مورد اصلی‌ترین سبب ریزش مو خاطر نشان کرد: نباید به محض اینکه چند تار موی ما ریخت نام آن را ریزش مو بگذاریم بلکه ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است و تارهای تازه مجدداً به جای آن جوانه می‌زند.

وی اصلی‌ترین سبب ریزش مو به ویژه در مردان را وجود هورمون تستسترون عنوان کرد و گفت: آنزیمی وجود دارد که این هورمون را تبدیل به دی ‌هیدرو تستسترون می‌کند و در بسیاری از اشخاص به سبب ترشح‌نشدن این آنزیم هورمون مستقیماً بر روی ریشه مو تأثیر می‌گذارد و سبب می‌شود ریشه به مرور نازک و کرکی شود.

به گفته این متخصص پوست و مو ۵۰ تا ۶۰ درصد مردان دچار ریزش موی مردانه در ناحیه شقیقه تا وسط سر می‌شوند که معمولاً از سن ۲۵ سالگی این اتفاق شدت می‌گیرد.

عضو مرکز تحقیقات پوست علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین بر این نکته تأکید کرد: که ریزش مو در خانم‌ها نیز از سنین جوانی تا حوالی دوره یائسگی وجود دارد که نسبت به مردان کمتر است و معمولاً ۱۰ تا ۱۲ درصد از زنان دچار ریزش مو می‌شوند.

وی گفت: اما در نهایت ۷۰ درصد انسان‌ها به مرور زمان با پیر شدن تا ۷۰ درصد با کاهش حجم مو و کرکی شدن مواجه می‌شوند.

طوسی در پاسخ به اینکه تغذیه و استفاده از انواع شامپوها چقدر می‌تواند در درمان ریزش مو مؤثر باشد گفت: این نوع درمان‌ها نقش اندکی دارند و معمولاً پزشکان متخصص هورمون درمانی و بعضی داروهای خاص را ترجیح می‌دهند.

این متخصص پوست و مو رنگ کردن مکرر مو و استفاده از اتوی مو را عاملی در خشک و شکننده شدن مو برشمرد و گفت: به مرور با این اعمال مو شکننده شده و می‌ریزد.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *