اختیارات هیئت نظارت بر نمایندگان در همین حد کافی است

عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس دهم گفت: با توجه به اینکه اگر یک نماینده مرتکب جرمی شود در دادگاه به آن رسیدگی می شود، بنابراین صرفا بیانی در حد تذکر و هشدار به نمایندگان از سوی این مجموعه کفایت می کند.

داود محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به موضوع نظارت شورای نگهبان بر رفتار نمایندگان مجلس اظهار کرد: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به دلیل شکایات و گزارش‌هایی که از نمایندگان به هیئت رییسه ارجاع می‌شود و یا در اختیار خود این هیئت قرار می‌گیرد به رفتار نمایندگان نظارت و رسیدگی می‌کند و اگر جز این باشد، شیوه عملکرد این مجموعه چنین نیست که خود رأسا اقدام به رسیدگی به رفتار نمایندگان کند. 

وی ادامه داد: شورای نگهبان اما ممکن است هم در زمان فعالیتهای انتخاباتی، از مراجع مختلف در مورد کاندیداها کسب اطلاع کند و هم مجموع عملکرد نمایندگان در طول یک دوره نمایندگی را مورد نظر قرار دهد  و اقدامات نمایندگان را در طول دوره نمایندگی رصد کند.

این عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس دهم با بیان اینکه نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان در طول دوره نمایندگی باید انجام شود، گفت: کار هیئت نظارت بر نمایندگان با کار شورای نگهبان در دو جهت خود پیش می‌روند و مغایریتی با هم ندارند.

محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا لازم است کار هیئت نظارت بر نمایندگان گسترش یابد و توان اجرای قوانین به این هیئت بخشیده شود، گفت: ابزاری که در اختیار هیئت نظارت بر نمایندگان است ابراز ویژه‌ای نیست و صرفاً به شکایاتی رسیدگی می‌شود که از نمایندگان به این هیئت می‌رسد اما با توجه به اینکه اگر یک نماینده مرتکب جرمی شود در دادگاه به آن رسیدگی می‌شود بنابراین لازم نیست به توان کنترلی این هیئت افزوده شود و صرفاً بیانی در حد تذکر و هشدار به نمایندگان از سوی این مجموعه کفایت می‌کند.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *