اخراج گروه دوم از اعضای منافقین از عراق

۱۶خردادماه،

گروه دوم از اعضای منافقین ساکن در کمپ لیبرتی در عراق به کشور آلبانی منتقل شدند و در همین خصوص وزارت امور خارجه ایالات متحده بیانیه‌ای در حمایت از اقدام سازمان ملل صادر کرد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار یافتن بیانیه‌ای از انتقال گروه دوم از اعضای این سازمان به آلبانی خبر داد که شامل ۳۰نفر بودند.
گروه اول از اعضای منافقین شامل ۱۴ نفر بودند که پس از اخراج از عراق به کشور آلبانی منتقل شدند و پیش از این نیز دولت آلبانی به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده بود که آمادگی پذیرش ۲۱۰تن از اعضای این گروهک را دارد.
بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تشکر از کشور آلبانی، این انتقال را در راستای برقراری صلح و ثبات در کشور عراق دانسته است و از سرکردگان گروهک منافقین خواسته شده در مراحل انتقال به آلبانی نهایت همکاری را با سازمان ملل و دولت عراق به عمل آورند.
وزارت امور خارجه آمریکا مسئولیت هرگونه وقت کشی در فرآیند خروج از عراق را که ممکن است سبب خسارت جانی به اعضای این گروه شود را سرکردگان این گروهک دانست.
آمریکایی ها همچنین اضافه کردند که سرکردگان منافقین وظیفه دارند شرایط را برای دیدار آزادانه و آشکار اعضای این گروهک با ناظرین حقوق بشر سازمان ملل و پرسنل کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و یونامی فراهم سازند.
همچنین دولت آمریکا حمایت دوباره خود از مارتین کوبلر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در یونامی به سبب مساعدت در جابجایی ساکنین کمپ لیبرتی را اعلام کرد.
سازمان منافقین حدود سه دهه پیش در جریان جنگ ایران و عراق به حمایت از صدام برخاست و در نزدیکی بغداد و در اردوگاه اشرف مستقر شد.
این سازمان که تاکنون ۱۲هزار نفر از مردم ایران و تعداد بسیاری از مردم مسلمان عراق را ترور کرده سال‌های طولانی در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت امور خارجا آمریکا قرار داشت، اما آمریکا سال ۲۰۱۲ نام این سازمان را از فهرست گروه‌های تروریستی خود خارج کرد.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ