ادامه جابجایی زائران رضوی تا ۹ مهر/ راه‌اندازی سامانه‌ای برای مسافران فاقد بلیت

با پیش‌بینی ورود بیش از شش میلیون زائر به مشهد مقدس، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرد جابجایی زائران تا ۹ مهرماه ادامه دارد و سامانه مکانیزه لیست انتظار بلیت اتوبوس بین‌شهری برای مسافران فاقد بلیت بازگشت از پنجم مهرماه راه‌اندازی می‌شود.

ادامه جابجایی زائران رضوی تا ۹ مهر/ راه‌اندازی سامانه‌ای برای مسافران فاقد بلیت

به گزارش ممتاز نیوز، به گفته مسئولان پیش‌بینی می‌شود در دهه پایانی ماه صفر امسال بیش از شش میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف شوند. در این راستا حمیدرضا شهرکی – معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای- با بیان اینکه طرح ویژه جابجایی زائران حرم ثامن‌الحجج (ع) در دهه پایانی ماه صفر از روز شنبه دوم مهرماه آغاز شده و تا نهم مهرماه به‌ مدت هشت روز ادامه خواهد داشت، گفت: تمامی سرویس‌ها اعم از سرویس‌های ثابت و فوق‌العاده در سامانه‌های اینترنتی روزفروش و پیش‌فروش بلیت سفر ارائه می‌شود و فروش بلیت در سامانه صرفاً بر اساس کد ملی خواهد بود.

راه‌اندازی سامانه لیست انتظار بلیت اتوبوس بین‌شهری برای مسافران فاقد بلیت بازگشت

وی با بیان این‌که امکان خرید بلیت برگشت زائران از استان و شهر مبدا سفر فراهم شده است، اظهار کرد: سامانه مکانیزه لیست انتظار بلیت اتوبوس بین‌شهری به‌صورت محدود برای مسافران فاقد بلیت بازگشت از پنجم مهرماه در پایانه امام رضا (ع) مشهد مقدس راه‌اندازی می‌شود. همچنین براساس شیوه‌نامه طرح ویژه بازگشت زائران رضوی با ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای در ایام دهه پایانی دهه صفر، صدور صورت‌وضعیت دربستی تا نهم مهرماه ممنوع است و محدودیت‌های شبکه سیر برای شرکت حمل‌ونقل مسافربری و ناوگان از مبدا سراسرکشور تا تاریخ یادشده حذف می‌شود.

شهرکی خاطرنشان کرد: قرارگاه حمل‌ونقل جاده‌ای در ستاد مرکزی این سازمان و همچنین پایانه امام رضا (ع) در استان خراسان رضوی تشکیل شده و نشست‌های مشترک جهت هماهنگی با سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط به‌ویژه سازمان‌های نظارتی و تشکل‌های صنفی بخش حمل‌ونقل مسافر به منظور انجام هماهنگی و اعمال نظارت‌های لازم برگزار می‌شود. راهدارخانه‌های استان خراسان رضوی آماده خدمات‌رسانی به زائران پیاده در طول مسیر پیاده‌روی هستند و گشت‌های راهداری در محورهای این استان و سایر استان‌ها حضور مستمر دارند.

اختصاص ۸۰ درصد اتوبوس‌های برون‌شهری به بازگشت زائران رضوی

در این راستا داریوش امانی – رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای- اظهار کرد: همزمان با دهه پایانی ماه صفر و شهادت حضرت ثامن‌الحجج (ع) ظرفیت ۸۰ درصد اتوبوس‌های برون‌شهری کشور برای بازگشت زائران رضوی اختصاص یافته است.  به‌مناسبت شهادت امام رضا (ع) شمار زیادی از هموطنان طی هفت تا ۱۰ روز به مشهد مشرف شده‌اند که برای تخلیه این میزان مسافر اقدام به بسیج ناوگان حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای از سراسر کشور کرده‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی به تجربه عملیات بزرگ بازگشت زائران پیاده اربعین از مرزهای غربی کشور اشاره کرد و گفت: پیشنهاد داده‌ایم تیم‌های راهداری استان‌ها و تمهیدات جابه‌جایی مسافر مانند آن‌چه در مهران صورت گرفت، در مشهد نیز صورت گیرد، به عنوان نمونه همان ساختار استقرار سکوهای ویژه مسافران تهران و اصفهان و دیگر استان‌ها در مشهد برپا تا بازگشت مسافران تسهیل شود. همچنین با همکاری شرکت‌های حمل‌ونقل بخش خصوصی مقرر شد ۳۰ درصد به قیمت بلیت اتوبوس‌هایی که متعهد شده‌اند در عملیات بازگرداندن مسافر مشارکت کنند، افزوده شود.

جعفر شهامت -رئیس کمیته خدمات حمل‌ونقل و آمار ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی- نیز پیش از این گفته بود در حال رایزنی با سایر نهادها و مجموعه در کشور هستیم تا ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران دهه آخر صفر از مشهد تامین کنیم.

وی گفته بود: پیش‌بینی می‌شود حجم سرویس‌دهی اتوبوس‌ها در روز اوج‌گیری سفرها یعنی روز شهادت امام رضا (ع) بین ۲۰۰ تا ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس خواهد بود. تا روز جمعه، نهم مهر ماه نیز برای خروج زائران رضوی که با افزایش قابل ملاحظه ای همراه است، نیاز به اتوبوس است.

انتهای پیام/

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.