ادامه جنگ روسیه و اوکراین، حمله دوباره به بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که حملات کی‌یف به سایت‌های هسته‌ای، جهان را به سمت فاجعه‌ای مشابه “چرنوبیل” سوق می‌دهد.

ادامه جنگ روسیه و اوکراین، حمله دوباره به بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا

به گزارش ممتاز نیوز، یورونیوز نوشت: در پی بمباران مجدد محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین، شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه فوق‌العاده تشکیل داد. روسیه و اوکراین بار دیگر متقابلا یکدیگر را به حمله به این نیروگاه متهم کردند. واشنگتن از طرح ایجاد یک محدوده غیرنظامی برای محافظت از این سایت هسته‌ای، حمایت کرد.

نیروگاه تولید برق هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین روز پنجشنبه بار دیگر بمباران شد. این بار هم روسیه و اوکراین یکدیگر را به‌ حمله متهم می‌کنند. 

شرکت دولتی انرژی اتمی اوکراین با صدور بیانیه‌ای با خطرناک توصیف کردن آسیب‌های وارد شده به نیروگاه زاپوریژیا اعلام کرد: «شرایط وخیم‌تر می‌شود. بسیاری از سنجه‌های تشخیص میزان اورانیوم و همچنین ایستگاه پمپاژ آب مصرف شده، آسیب دیده‌اند.» براساس همین بیانیه «بمب‌ها به نزدیکی یکی از رآکتورها و یک انبار مواد رادیوآکتیو برخورد کرده اند.»

از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ماه فوریه، این چندمین بار است که حمله به محدوده نیروگاه زاپوریژیا خبرساز می‌شود. نخستین بار روسیه مسئولیت حمله را پذیرفت اما در دو مورد دیگر و در حالیکه این سایت هسته‌ای در کنترل نیروهای این کشور است، مسکو اوکراین را مسئول حمله به بزرگ‌ترین نیروگاه تولید برق هسته‌ای اروپا معرفی می‌کند. 

شرکت انرژی اتمی اوکراین همچنین می‌گوید با وجود خسارات، هیچگونه موردی از میزان غیر عادی رادیوآکتیو شناسایی نشده است.  مقام‌های روسیه و اوکراین هم با وجود ایراد اتهام متقابل، اعلام کردند هیچ کسی در جریان این حملات آسیب ندیده است.

هشدار آنتونیو گوترش و جلسه اضطراری شورای امنیت برای رسیدگی به وضعیت امنیتی زاپوریژیا

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه از تشدید تنش‌ها و امکان بروز فاجعه هشدار ابراز نگرانی کرد. وی با طرح درخواستتوقف کلیه عملیات نظامی در نزدیکی زاپوریژیا، پیشنهاد کرد یک منطقه غیرنظامی برای محافظت از این نیروگاه برق هسته‌ای تعریف شود. ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد حمایت کرد. 

 ساعاتی بعد، شورای امنیت سازمان ملل متحد با حضور از راه دور رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تشکیل جلسه داد. آقای گروسی با ارائه گزارشی از وضعیت سایت هسته‌ای زاپوریژیا، خواستار اعزام فوری یک هیات تحقیق به منطقه شد و گفت شخصا داوطلب می‌شود تا این گروه را در محل رهبری و هدایت کند.  

نمایندگان کشورهای غربی، روسیه را مسئول تامین امنیت این نیروگاه خوانده و خواستار کاهش فوری تنش‌ها در منطقه حساس زاپوریژیا شدند. نماینده روسیه در سازمان ملل بار دیگر اوکراین را مسئول حملات چندباره به این نیروگاه معرفی کرد. 

ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شامگاه پنجشنبه و در جریان گفت‌وگوی روزانه با شهروندان این کشور، از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از بروز فاجعه هسته‌ای به اوکراین برای بیرون راندن اشغالگران روس، کمک کند.

حمله به نیروگاه هسته ای، فاجعه آمیز است

اسپوتنیک نوشت: واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت این سازمان گفت: حملات جنایتکارانه کی‌یف به سایت‌های هسته‌ای، جهان را به آستانه یک فاجعه هسته‌ای می‌برد که از نظر گستره با چرنوبیل قابل مقایسه است.

وی به بمباران مکرر نیروگاه اتمی زاپروژیا توسط نیروهای کی‌یف در روزهای اخیر اشاره کرد.

نبنزیا همچنین تاکید کرد که روسیه در مورد اوکراین در معرض جنگ دروغ قرار گرفته است. وی گفت: «امروز هیچ یک از کشورهای غربی جرأت نکردند اعتراف کنند که نیروهای اوکراینی در حال بمباران ایستگاه اتمی زاپروژیا هستند. به ادعای آنها ما تنها طرفی هستیم که خطرات را ایجاد کرده‌ایم، در مورد بمباران ایستگاه توسط نیروهای اوکراینی چطور؟ این یک منطق غیرواقعی و اشتباه است، اما ما به آن عادت کرده ایم، همانطور که نیم سال است شاهد جنگ انتشار اطلاعات نادرست علیه خود و جنگ دروغ هستیم.

وی خاطرنشان کرد که کشورهای غربی تاکتیک های خود را حین گفتگو در مورد موضوعات مختلف مربوط به اوکراین دارند و تلاش می‌کنند تا روسیه را مسئول هر آنچه در منطقه جنگی رخ می‌دهد،معرفی کنند.

وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، با بمباران سایت‌های زیرساختی نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، اقدام جدیدی تحت عنوان “تروریسم هسته‌ای” انجام داده است.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، تأکید کرد که نیروهای کی‌یف با بمباران ایستگاه زاپروژیا، تمام اروپا را در معرض “خطری جدی” قرار می‌دهند.

پیش از این منابع از دومین حمله به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا خبر دادند. این درحالی است که روسیه و اوکراین یکدیگر را مقصر این حمله می‌دانند.

طبق گفته منابع این انفجار برای دومین بار در مجاورت نیروگاه اتمی زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا طی پنجشنبه رخ داد.

ولادیمیر روگوف، یکی از مقامات دولت محلی این منطقه از جنوب اوکراین گفت: جنگنده‌های اوکراینی بار دیگر نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را بمباران کردند.

اندکی قبل از آن، اوکراین گفت که روسیه شهری در نزدیکی نیروگاه اتمی زاپروژیا را بمباران کرده است.

اوکراین مدعی است روسیه در حال تبدیل زاپروژیا به یک پایگاه نظامی و تهدیدی برای اروپا است و از سازمان ملل خواست تا یک هیات فنی متخصص اعزام کند.

این نیروگاه که در دوران شوروری ساخته شده، بزرگترین رآکتور هسته‌ای اروپاست. ۶ راکتور آب فشرده این نیروگاه – که دست‌کم دو عدد از آن‌ها در حال حاضر مشغول به کار است – برای کی‌یف از اهمیت بالایی برخوردار هستند، زیرا می‌توانند برق موردنیاز تقریبا ۴ میلیون خانه را تامین کنند.

این نیروگاه که در کرانه روخانه «دنیپر» در جنوب غربی شهر زاپروژیا واقع شده، برای نیروهای اوکراین و روسیه از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار بوده و کنترل آن از آغاز جنگ تا کنون مورد مناقشه بوده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ