ادامه سلطه زنان در جایزه ادبی «هوگو»

با انتخاب «مارتا ولز» به عنوان برنده جایزه اصلی «هوگو» زنان برای چندمین سال متوالی این جایزه ادبی را به خود اختصاص دادند.

ادامه سلطه زنان در جایزه ادبی «هوگو»

به گزارش ممتاز نیوز، به نقل از گاردین، با اعلام برگزیدگان جایزه ادبی «هوگو» ویژه آثار علمی و تخیلی، «مارتا ولز» به برنده بزرگ این دوره از جوایز تبدیل شد.

«ولز» امسال موفق شد جایزه بهترین رمان را برای «اثر شبکه» و  جایزه بهترین مجموعه را برای «خاطرات ربات‌ قاتل» به خود اختصاص دهد. «اثر شبکه» و رمان‌های پیشین مرتبط با آن داستان یک ربات مخصوص آدم‌کشی را روایت می‌کند که با به وجود آمدن ویژگی‌ها و رفتارهای انسانی ترجیح می‌دهد وقت خود را با دوستانش و تماشا کردن تلویزیون بگذراند تا این‌که ماموریت‌هایی را که برایش تعریف شده بودند انجام دهد.

این ششمین سالی است که یک زن برنده بهترین رمان «هوگو» می‌شود. سال گذشته «آرکدی مارتین»، سال ۲۰۱۹ «ماری رابینت» و در سال‌های قبل‌تر «ان کی جمیسین» به عنوان برگزیده معرفی شده بودند.

 از زمانی که این جایزه در سال ۱۹۵۳ تاسیس شد تا سال ۱۹۷۰ هیچ زنی موفق به کسب جایزه بهترین رمان «هوگو» نشده بود. در آن سال «اورسلا لو گویین» برای «دست چپ تاریکی» به عنوان برگزیده انتخاب شد.

امسال جایزه بهترین داستان کوتاه «هوگو» به «تی کینگ‌فیشر» برای «خون شبیه به فلز در تاریکی» اهدا شد.

«هوگو» از مهم‌ترین جوایز علمی – تخیلی جهان به حساب می‌آید که از سال ۱۹۵۳ به صورت سالانه آثار داستانی و فانتزی را که به زبان انگلیسی به نگارش درآمده‌اند مورد توجه قرار می‌دهد. این جایزه به نام «هوگو گونزبک» بنیان‌گذار مجله علمی – ‌تخیلی «داستان‌های شگفت‌انگیز» و ثبت‌کننده‌ ترکیب «علمی – ‌تخیلی» نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *