ادعای اردوغان درباره هواپیمای مسافربری سوریه

رجب طیب اردوغان مدعی شد که هواپیمای مسافربری عازم سوریه، حامل تسلیحات ساخت روسیه بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این هواپیمای مسافربری که روز چهارشنبه از مسکو راهی سوریه بود، از آسمان ترکیه عبور می‌کرد که هواپیماهای نظامی ترکیه آن را وادار به فرود کردند.

به گزارش بی.بی.سی، امروز (پنجشنبه) وزارت امور خارجه روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که اقدام هواپیماهای نظامی ترکیه در وادار کردن یک فروند هواپیمای سوری به فرود اجباری در خاک ترکیه “خطر آفرین بوده و جان مسافران روسی این هواپیما را به مخاطره انداخته است.”

به گزارش رویترز، هم‌چنین ویاچسلاو داویدنکو، سخنگوی “روسوبورن‌اکسپورت”، به عنوان تنها صادر کننده سلاح در روسیه گفت: ما هیچ محموله‌ای در آن هواپیما نداشتیم. ما همیشه سلاح‌هایمان را با رعایت تمام هنجارهای بین‌المللی تحویل می‌دهیم و انتقال سلاح با هواپیمای مسافربری برخلاف تمام قوانین موجود در مورد تجارت اسلحه است.

به گزارش اسکای نیوز عربی، به رغم تمام این اظهارات رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه مدعی شده است که هواپیمای سوری حامل سلاح‌های روسی بوده است.

پیشتر وزیر خارجه ترکیه نیز گفته بود که علت به زمین نشاندن این هواپیما دریافت اطلاعاتی حاکی از حمل تجهیزات نظامی به مقصد سوریه بوده و این اقدام در راستای کنترل ارسال اسلحه صورت گرفته است.

در همین حال در پی اعتراض روسیه به اقدام ترکیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سفر خود به ترکیه را به حالت تعلیق درآورد.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ