ادعای زلنسکی: روسیه به دنبال منفجر کردن سد نیروگاه برقآبی در اوکراین است

رئیس جمهور اوکراین ادعا کرد، روسیه قصد دارد با حمله به سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا در شهر نوا کاخوفکا، اوکراین را درگیر فاجعه انسانی و زیست محیطی ویرانگر کند.

ادعای زلنسکی: روسیه به دنبال منفجر کردن سد نیروگاه برقآبی در اوکراین است

به گزارش ممتاز نیوز، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه هشدار داد که روسیه در حال مقدمه چینی برای انجام یک عملیات «ایذایی» به منظور منفجر کردن یک سد بزرگ برق آبی در جنوب این کشور است که احتمالاً ۸۰ روستا و شهر از جمله شهر مهم و  استراتژیک خرسون را زیر آب می‌برد.

وی خواستار استقرار یک گروه ناظر بین‌المللی در این نیروگاه شد و گفت که این امر برای جلوگیری از یک فاجعه احتمالی ضروری است.

وی که از طریق کنفرانس ویدیویی در نشست رهبران اروپایی در بروکسل شرکت داشت، گفت: «ما اطلاعاتی داریم که تروریست‌های روسی سد و اجزای نیروگاه برق آبی کاخوفکا را مین‌گذاری کرده‌اند. در صورت وقوع این رخداد، منبع آب بخش بزرگی از جنوب اوکراین ممکن است از بین برود.»

وی افزود، حمله احتمالی به سد یک خطر امنیتی جدی است، زیرا ممکن است نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا را دچار بحران دستیابی به آب لازم برای خنک کردن تاسیساتش کند.

روسیه ادعاهای اوکراین را رد کرده است. تاس خبرگزاری دولتی روسیه روز جمعه به نقل از کریل استرموسوف معاون فرماندار روسی منطقه خرسون گزارش داد، “خرابکاری” احتمالی روی سد توسط نیروهای اوکراین موجب هیچ “بحرانی” نخواهد شد.

یک گروه تحقیقاتی مستقر در واشنگتن، به نام موسسه مطالعات جنگ، نیز در گزارشی ادعای زلنسکی را تایید و تکرار کرده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *