ارتباط دیابت و سرطان ریه در زنان یائسه

مهر ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : متخصصان اعلام می کنند ابتلا به دیابت از جمله فاکتورهایی است که خطر بروز سرطان را تشدید می‌کند و اشخاص مبتلا به دیابت در مقایسه با کسانی که به دیابت مبتلا نیستند، بیشتر در معرض خطر سرطان قرار دارند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از پایگاه اینترنتی دکتر کرمانی ؛ زنان یائسه مبتلا به دیابت در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. بخصوص در کسانی که برای کنترل بیماری خود از انسولین استفاده می کنند شانس ابتلا به این سرطان بالاتر است.

در این مطالعه محققان به مدت یازده سال به بررسی ۱۴۵۷۶۵ زن یائسه (۵۰ تا ۷۹ ساله ) که ۸۱۵۴ نفر از آنها به دیابت مبتلا بودند پرداختند. در بین این اشخاص تعداد ۲۲۵۷ مورد سرطان ریه درطول مطالعه تشخیص داده شد.در این مطالعه از روش مصاحبه با اشخاص و پرسشنامه شفاهی برای جمع آوری اطلاعات و پیگیری بیماران استفاده شد.

با بررسی نتایج به دست آمده مشخص گردید زنان یائسه مبتلا به دیابت که تحت درمان با انسولین می باشند ۷۱ درصد بیشتر به سرطان ریه مبتلا می شوند. همچنین در طول مطالعه هیچ ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان ریه و مدت ابتلا به دیابت یا دیابت درمان نشده ملاحظه نشد.

نکته عملی: دراین تحقیق آینده نگر مشخص گردید که در زنان یائسه و زنان دیابتی تحت درمان به خصوص کسانی که تحت درمان با انسولین می باشند٬ خطر ابتلا به سرطان ریه بسیار است و خطر ابتلا به سرطان ریه با مدت زمان ابتلا به دیابت تغییری نمی کند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ