ارتقای جایگاه یوان چین

گردآوری توسط گروه بیمه ممتاز نیوز

بینا:در حالی که ارتقای جایگاه یوان در بازارهای بین المللی ارز یکی از مهمترین اولویت های مقام های چینی به شمار می رود کارشناسان اقتصادی بر این باورند که پکن برای دستیابی به این هدف خود نیازی به افزایش بیشتر ذخایر طلا ندارد.

به گزارش ممتاز به نقل از پایگاه اینترنتی فوربس، گرچه یوان چین اکنون محبوبیتی در حد دلار آمریکا ندارد ولی روسیه و چین قصد دارند با حدف دلار در مبادلات تجاری خود و استفاده از یوان و روبل گام بلندی را برای ارتقای جایگاه یوان در عرصه مبادلات تجاری بین المللی بردارند.

بر اساس این گزارش حذف دلار در مبادلات تجاری روسیه و چین به چالش بزرگی برای آمریکا تبدیل خواهد شد. نوسانات شدید ارزش دلار در سال های اخیر کشورهای بزرگ از جمله روسیه و چین را بر آن داشته است تا به فکر جایگزین مناسبی برای دلار باشند.

چین در سال های اخیر سعی کرده است تا برای ارتقای جایگاه یوان در مبادلات تجاری و ارزی بین المللی میزان ذخایر طلا را افزایش دهد. گرچه آخرین آمارهای رسمی انتشار یافته از سوی بانک مرکزی چین در خصوص وضعیت ذخایر طلا مربوط به سال ۲۰۰۹ میلادی است ولی به نظر می رسد سطح ذخایر طلای این کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است.

چین از سال ۱۹۵۰ میلادی تاکنون ارزش یوان خود را بر مبنای دلار آمریکا تعیین و تنظیم کرده است. مقام های آمریکایی بارها طی سال های اخیر چین را به دستکاری نرخ ارز و پایین نگه داشتن ارزش یوان متهم کرده اند.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ