ارزانی مسکن در راه است؟

۱فروردین ۱۳،

در روزهای پایانی سال ۹۱ اما به نظرمی رسید، هیچ ضابطه و قاعده‌ای بر بازار مسکن حاکم نیست زیرا نه تقاضا رشدواقعی دارد .

به گزارش گروه وبگردیممتازنیوز، بازار خرید وفروش مسکن این روز‌ها حال و هوای عجیبی دارد.دیگر در بیشتر مناطق تهران خانه زیر متری ۳ میلیون تومان نمی توان یافت و این در حالی است که پس از کش و قوس های فراوان افزایش حقوق ۲۵ درصدی برای کارگران و کارمندان در نظر گرفته شده تا رویای خانه دار شدن را برای همیشه فراموش کنند چرا که با پایه حقوق ۴۸۰ تومانی و افزایش قیمت های نمی توان توقع داشت این قشر خانه دار شوند.

در روزهای پایانی سال ۹۱ اما به نظرمی رسید، هیچ ضابطه و قاعده‌ای بر بازار مسکن حاکم نیست زیرا نه تقاضا رشدواقعی دارد نه جمعیت یکباره رشد کرده و نه وام مسکن یا عوامل دیگر دوسه برابرشده‌اند! اما سوال این است که تحت چه رابطه‌ای، قیمت مسکن از ۲۰ درصد تا ۵۰ درصد در مناطق مختلف افزایش یافته است و این حباب بزرگ ه زمان می‌ترکد تا مردم نفس راحتی بکشند؟ 

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت مسکن در سال ۹۲کاهش می‌یابد و مردم برای خرید مسکن عجله نکنند در پاسخ به این سوال گفت: طرح تعزیراتی اجاره بها و بلوک‌بندی با خدمات بهتر در سال آینده اجرا می‌شود.

ابوالفضل صومعلو در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که آیا رشد قیمت مسکن را قبول دارید افزود: اگر روند قیمت مسکن را از آغاز سال ۸۴ تا شهریور ۹۱ مقایسه کنید می‌بینید که قیمت مسکن در بعضی از سالها مثل سال ۸۶ که حدود ۶۰ درصد رشد می‌کند در سالهای بعد ثابت و حتی در سال ۸۸ و ۸۹ برای اولین بار با رشد معکوس و منفی مواجه می‌شود.

وی تأکید کرد: از شهریور ماه سال ۹۱ با افزایش قیمت نامتعارف ارز و سکه فشار روانی سبب تغییر قیمت مسکن می‌شود حال اگر در مجموع نگاه کنید قیمت مسکن نسبت به سایر بازارهای رقیب از یک آرامش مناسبی نسبت به سایر کالاها برخوردار است.

صومعلو ادامه داد: در بازار مسکن دو مولفه به عنوان شاخص اصلی و تعیین کننده است که عرضه و تقاضا نامیده می گردد، بنابراین در سمت عرضه مسکن می‌بینیم که با توجه به اعطای مجوز ساخت از سوی شهرداری و وجود خانه‌های خالی از سکنه و واگذاری مسکن مهر چرا باید قیمت‌ مسکن رشد کند.

به گفته وی، اتفاقاً در سمت تقاضا نیز یک تقاضای عمده‌ای به وجود نیامده است که بخواهد سبب تعجیل و افزایش قیمت در بازار مسکن شود.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: پیشنهاد نمی‌شود که مردم برای خرید مسکن عجله کنند، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که قیمت مسکن پایین بیاید و هرچقدر هم که تقاضا برای تهیه مسکن باشد با توجه به وفور عرضه و تولید مسکن، بازار مسکن قابل کنترل است.

وی تأکید کرد: هنوز هم تاکید می‌کنم که قیمت مسکن کمتر از تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی است و می‌توان گفت که در سال ۹۲ با ارائه آن پتانسیل یک میلیون واحد مسکونی مهر بتوانیم ثبات قیمت مسکن را در سال ۹۲ بهتر داشته باشیم.
در هر حال،وعده کاهش قیمت مسکن از همان روزهایی که ناگهان نرخ ها سر به فلک کشید و بسیار را از خرید خانه نا امید کرد، بارها و بارها از سوی مسئولان دولتی مطرح شده است و باید منتظر ماند و دید این وعده تحقق میابدیا خبر؟


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *