ارزان‌ترین و گران‌ترین بلیت هواپیما

۳۱فروردین به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

طبق آخرین نرخ‌گذاری بلیت هواپیما، مسیر‌هایی هم‌چون بندر‌عباس _ چابهار، تهران _ شاهرود، رشت _ اردبیل و کرمان _ بوشهر به عنوان ارزان‌ترین مسیر هوایی، ۹۲ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارد. گران‌ترین مسیر پروازی در داخل کشور مربوط به مسیر چابهار _ ارومیه به قیمت ۲۶۸ هزار و ۶۰۰ تومان است. نرخ بلیت مسیر ارومیه _ قشم نیز ۲۳۲ هزار و ۹۰۰ تومان و بلیت مسیر پروازی تبریز _ قشم ۲۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

 نرخ بلیت مسیرهای پروازی داخلی، مسافران قبلی این بخش از حمل و نقل را به سوی دیگر بخش‌های حمل و نقل سوق داده است چراکه ارزان‌ترین بلیت در سفرهای هوایی ۹۲ هزار و ۲۰۰ تومان و گران‌ترین بلیت ۲۶۸ هزار و ۶۰۰ تومان است که البته این مبلغ بهای یک سر پرواز بوده و مسافران برای تهیه بلیت رفت و برگشت باید دو برابر این مبلغ بپردازند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر ۱۹۶ مسیر پروازی داخلی در کشور ارتباط بین شهرهای مختلف را برقرار می‌کند.

این مسیر‌ها توسط هواپیماهای شرکت‌های هواپیمایی مختلف به یکدیگر متصل شده تا مسافران در حداقل زمان ممکن بتوانند نقاط مختلف کشور پهناورمان را زیر پا بگذارند.

با توجه به گستردگی جغرافیایی ایران، سریع‌ترین راه ممکن برای سفر استفاده از حمل‌ و نقل هوایی است؛ تا قبل از ۱۴ آبان‌ سال این امکان با نرخ کمتری برای متقاضیان سفرهای هوایی فراهم بود اما در پی نوسانات شدید نرخ ارز و افزایش یکباره آن طی نیمه اول سال قبل، درخواست‌های مکرر ایرلاین‌های ایرانی سبب افزایش میانگین ۷۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما در مسیر‌های داخلی شد.

افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی کشور بین ۶۵ تا ۷۵ درصد با توجه به مسیر‌های مختلف تصویب و از سوی شورای عالی هواپیمایی کشوری ابلاغ شد.

هرچند ایرلاین‌های داخلی افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ بلیت هواپیما را خواستار بودند تا شاید دخل‌وخرج‌شان با هم جور شود اما سازمان هواپیمایی کشوری با افزایش بیش از ۷۵ درصدی موافقت نکرد. این میزان افزایش، رکوردی بی‌سابقه در زمینه‌ی افزایش نرخ بلیت در بخش‌های مختلف حمل‌ و نقل کشور را به ثبت رساند.

نرخ مصوب بلیت پرواز‌های داخلی درجه اکونومی در ۱۹۶ مسیر پروازی داخلی در آبان ماه سال قبل تصویب و ابلاغ شد.

بر اساس فهرست ابلاغ شده سازمان هواپیمایی، ارزان‌ترین بلیت هواپیما ۹۲ هزار و ۲۰۰ تومان و گران‌ترین بلیت ۲۶۸ هزار و ۶۰۰ تومان است.

طبق آخرین نرخ‌گذاری بلیت هواپیما، مسیر‌هایی هم‌چون بندر‌عباس _ چابهار، تهران _ شاهرود، رشت _ اردبیل و کرمان _ بوشهر به عنوان ارزان‌ترین مسیر هوایی، ۹۲ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارد.

هم‌چنین گران‌ترین مسیر پروازی در داخل کشور مربوط به مسیر چابهار _ ارومیه به قیمت ۲۶۸ هزار و ۶۰۰ تومان است. نرخ بلیت مسیر ارومیه _ قشم نیز ۲۳۲ هزار و ۹۰۰ تومان و بلیت مسیر پروازی تبریز _ قشم ۲۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

و با توجه به اینکه این نرخ مربوط به یک سر پرواز است، هزینه رفت و برگت در این مسیرها دو برابر می‌شود؛ به عنوان نمونه مسافر مسیر پروازی چابهار _ ارومیه باید ۵۳۷ هزار و ۲۰۰ تومان بهای حمل و نقل بپردازد.

در پی افزایش چشمگیر نرخ بلیت‌ هواپیما طی پنج – شش ماه اخیر شبکه حمل و نقل هوایی کشور با کاهش استقبال مسافر مواجه شده است؛ آنچه که مسئولان این بخش بارها به آن اذعان کرده‌اند.

کاهش تعداد مسافران هواپیما در حالی است که مسافران برای نوروز امسال به سمت حمل‌ و نقل در بخش‌های ریلی و زمینی روی آوردند. همچنین مسافرانی که چندان عجله‌ای برای سفر‌ ندارند، ترجیح می‌دهند مسیر تهران _ شیراز را با قطار درجه یک چهار تخته و با بلیت ۴۰ هزار تومانی طی کنند تا این‌که بخواهند با قیمت ۱۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان بلیت هواپیما تهیه کنند.

همچنین مسیر تهران – مشهد با قطار تندرو ۴۰ هزار تومان طی می‌شود در حالیکه برای سفر هوایی در این مسیر باید بیش از سه برابر یعنی ۱۳۱ هزار تومان هزینه کرد.

مسافرانی که قبل از افزایش چشمگیر قیمت در بخش هوایی، نرخ سفرهای هوایی را نرخ دیگر بخش‌های حمل و نقل مقایسه نمی‌کردند این روزها تنها اگر در مضیقه زمانی باشند، سراغ آژانس‌های هوایی و بلیت هواپیما می‌روند. 

باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ