ارزش راه‌های ایران چقدر است؟

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

ارزش‌ راه‌های کشور بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که سالانه باید سه تا پنج درصد این رقم برای بهسازی و نگهداری از جاده‌ها صرف شود.

به گزارش ممتاز به نقل از گروه بازار باشگاه خبرنگاران، احمدرضا خادمی – معاون دفتر تجهیز ماشین‌آلات و راهدارخانه‌های سازمان راهداری – در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اعتبار سالانه نگهداری راهها تقریبا یک دهم استاندارد‌های جهانی است، اظهار کرد: بر اساس استاندارد جهانی سه تا پنج درصد ارزش جاده‌های کشور، پل‌ها، ابنیه‌ها و تونل‌ها باید صرف بهسازی و نگهداری ‌از آن‌ها شود که با احتساب این رقم سالانه باید حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نگهداری اختصاص یابد.
 
وی افزود: این در حالی است که این اعتبار، سالانه هزار میلیارد تومان است یعنی یک هشتم اعتبار مورد نیاز اختصاص داده می‌شود.
 
خادمی تاکید کرد: با توجه به اینکه اعتبار اختصاص داده شده در این زمینه کم است نمی‌توانیم نقاط پرحادثه را با سرعت لازم ایمن کنیم و طبیعی است که سوانح جاده‌ای با سرعتی که مدنظر مردم و دولت است کاهش نمی‌یابد.
 
مشاور معاون راهداری سازمان راهداری اظهار کرد: اگر اعتبارات واقعی و مورد نیاز را اختصاص دهند این انرژی و پتانسیل را در نیروی انسانی حوزه معاونت راهداری شاهد هستیم که جاده‌ها را به استاندارد جهانی رسانده و تمام گاردیل‌های فرسوده را مرمت کنیم ولی این اعتبارات بسیار کم است.
 
وی گفت: باید ۲۰ درصد از اعتبارات استان‌ها برای نگهداری و ایمن‌سازی راههای آن منطقه اختصاص یابد این در حالی است که پارسال این اعتبارات حدود سه تا پنج درصد بود و این نشان می‌دهد که استانداران باید عنایت بیشتری نسبت به بخش راه و راهسازی داشته باشند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *