ارزش معاملات فرابورس با ۲۴۱ درصد افزایش به ۹۴٫۴هزار میلیارد ریال رسید

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

ارزش معاملات فرابورس طی ۴ماه اول سال جاری با خرید و فروش ۱۲٫۸میلیارد سهم و اوراق بالغ بر ۹۴٫۴ هزار میلیارد ریال بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۴۱درصد رشد داشت.

در جریان مبادلات ۴ ماه سال جاری (از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه) بیش از ۱۲٫۸میلیارد سهم و اوراق به ارزش ۹۴٫۴هزار میلیار ریال توسط خریداران دست به دست شد که این امار نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان از رشد ۳۹ و ۲۴۱درصدی از لحاظ حجم و ارزش دارد.
 
جزئیات معاملات طی ۴ماه اول سال نشان می دهد که در میان بازار های فرابورس ،بازار دوم با  معامله بیش از ۶٫۵ میلیارد سهم  و به ارزش ۴۹٫۵ هزار میلیارد ریال از  رشد ۱۲۳ درصدی حجم و ۸۸۲ ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار شد.پس ازآن در بازار ابزار های نوین مالی،  ۲۲٫۹ میلیون ورقه به مبلغ ۲۱٫۴هزارمیلیارد ریال معامله شد و از رشد ۱۴۰و ۱۴۱درصدی حجم وارزش را حکایت می کند.از سوی دیگر در بازارهای اول و پایه به ترتیب ۱٫۲و ۲٫۲ میلیارد سهم داد وستد شد و رشد ۱۴و ۱۸درصدی را به خود اختصاص داد.
 
در عین حال بازار سوم اگرچه با عرضه ۲٫۷میلیارد ورقه و افت ۱۵درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شد، اما ارزش این معاملات ۱۵٫۶هزار میلیارد ریال بود و رشد ۱۳۴درصدی را تجربه کرد.
 
طبق آمار موجود؛ در میان ۲۹ صنعت حاضر،  محصولات شیمیایی با ارزش ۲۲۴٫۴هزار میلیارد ریال ،۳۵درصد از ارزش بازار سهام را به خود اختصاص داد و پس از آن فرآوردهای نفتی، مخابرات، فلزات اساسی، و بانک ها به ترتیب ۱۷، ۱۴ ،۱۲ و ۷ درصد از ارزش بازارسهام را به نام خود کردند.
 
در میان ۲۵صنعت پیشرو بازار های اول -دوم و پایه، فراوردههای نفتی با ارزش ۹۶۹٫۷میلیارد ریال ۲۱درصد از ارزش معاملات را کسب کرد و توانست پیشتاز شود. در همین حال محصولات شیمیایی ،فلزات اساسی  و انبوه سازی به ترتیب ۲۰-۱۸-۱۱ درصد در جایگاه دو تا چهارم قرار گرفتند.
 
**رو نمایی از شاخص فرابورس  
 
بر اساس این گزارش یکی از مهمترین وقایع ۴ ماهه اول سال افتتاح شاخص فرابورس موسوم به آیفکس بود که همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه، با حضور وزیر اقتصاد و امور دارایی و رییس سازمان بورس و مدیران فرابورس و مسولان ارشد بازار سرمایه  با عدد ۵۴۷ واحد رونمایی و انتشار یافت.
 
**معامله ۲۶٫۱هزار میلیار دریال اوراق در تیر ماه 

آمار معاملات ماه قبل نیز نشان از آن دارد که بیش از ۴میلیارد و ۵۰۷میلیون ریال اوراق به ارزش ۲۶٫۱هزار میلیارد ریال خرید وفروش شد که هر چند  نسبت به تیر ماه حجم معاملات ۲۵ درصد کاهش داشت اما از رشد ۱۳۸درصدی ارزش مبادلات برخوردار شد.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ