ارمنستان، توافقنامه امنیتی با روسیه را لغو کرد

نخست وزیر ارمنستان با اشاره به ادامه تنش‌ها با جمهوری آذربایجان از تعلیق توافقنامه امنیتی با روسیه خبر داد.

ارمنستان، توافقنامه امنیتی با روسیه را لغو کرد

به گزارش ممتاز نیوز، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با اشاره به ادامه تنش‌ها با جمهوری آذربایجان، گفت که ارمنستان عملاً مشارکت خود در توافقنامه امنیتی کلیدی با روسیه را به حالت تعلیق درآورده است.

پاشینیان در مصاحبه‌ای با فرانس ۲۴ گفت که کشورش از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، یک بلوک شش عضوی که مدت کوتاهی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تأسیس شد، ناراضی است.

پاشینیان توضیح داد: ما معتقدیم که در مورد ارمنستان، این معاهده به ویژه در سال‌های ۲۰۲۴-۲۰۲۲ اجرایی نشده است و نمی‌توان از آن غافل شد. ما مشارکت خود در این معاهده را به حالت تعلیق درآورده ایم. خواهیم دید در ادامه چه اتفاقی می‌افتد.»

ارمنستان سال گذشته از شرکت در برخی رویداد‌ها و مانور‌های نظامی سازمان پیمان امنیت جمعی امتناع کرد. پاشینیان در گذشته گفته بود که ایروان هیچ برنامه‌ای برای قطع رسمی روابط با اتحادیه ندارد. با این حال، او از اتحادیه و رهبر آن روسیه خواست تا از ارمنستان در جریان درگیری با آذربایجان حمایت کنند و «تجاوز» آن را در منطقه محکوم کنند.

اوایل ماه جاری، ایروان و باکو یکدیگر را به آغاز درگیری آتش در مرز که منجر به کشته شدن چهار سرباز ارمنی و زخمی شدن یک مرزبان آذربایجان شد، متهم کردند. پاشینیان در پی این درگیری گفت که آذربایجان در حال برنامه ریزی یک «جنگ تمام عیار» علیه کشورش است. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان نیز به نوبه خود ارمنستان را به دامن زدن به تنش متهم کرد.

در سال ۲۰۲۰، آذربایجان بخش بزرگی از منطقه جدایی‌ناپذیر قره‌باغ کوهستانی را که دارای جمعیت ارمنی‌ها و همسو با ایروان بود، پس گرفت. جنگ ۴۴ روزه با آتش بسی به پایان رسید که باعث شد نیرو‌های حافظ صلح روسیه در منطقه مستقر شوند. درگیری‌های مرزی کوچکتر بین ارمنستان و آذربایجان در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۲ ادامه یافت.

باکو طی یک حمله برق آسا در سپتامبر ۲۰۲۳ کنترل کامل قره باغ را دوباره برقرار کرد که باعث فرار بیش از ۱۰۰۰۰۰ ارمنی محلی شد. پاشینیان در همان سال قره باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دسامبر ۲۰۲۳ گفت که خروج از توافقنامه امنیتی به نفع ارمنستان نیست. وی با این حال افزود که تصمیم نهایی باید توسط ایروان گرفته شود و تاکید کرد که مسکو مایل است روابط دوستانه با همسایه خود را حفظ کند.

انتهای پیام/


جهان

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.