اروپا، بخشی از کمبود گاز خود را از جمهوری آذربایجان وارد خواهدکرد

واردات گاز اروپا از جمهوری آذربایجان دو برابر می‌شود

اروپا، بخشی از کمبود گاز خود را از جمهوری آذربایجان وارد خواهدکرد

به گزارش ممتاز نیوز، در پی حمله نظامی پوتین به اوکراین و در راستای هدف اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به منابع انرژی روسیه، این اتحادیه تصمیم گرفته گاز بیشتری از جمهوری آذربایجان وارد کند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که روز دوشنبه ۲۷ تیر (۱۸ ژوئیه) با هدف تامین گاز اروپا به باکو سفر کرد، گفت تحویل گاز از آذربایجان به اتحادیه اروپا در طول چند سال آینده دو برابر خواهد شد.

در یادداشت تفاهمی که در این سفر میان فون در لاین و الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، به امضا رسید، باکو از سال ۲۰۲۷ سالانه حداقل ۲۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به سمت اروپا صادر خواهد کرد.

آلمان، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان، خود را برای همه سناریوها از جمله توقف کامل عرضه گاز روسیه پس ازتعمیرات ۱۰روزه خط لوله “نورد استریم ۱” آماده می‌کند. روسیه ۲۰ تیرماه اعلام کرد تعمیرات چند روزه این خط لوله را آغاز کرده است. این خط لوله سالی ۶۰ میلیارد متر مکعب گاز این کشور را از طریق دریای بالتیک مستقیما راهی آلمان می‌کند. این تعمیرات قرار است اواخر هفته جاری میلادی به پایان ‌رسد.

از سویی دیگر در ادامه تلاش‌ها برای تامین منابع گازی جایگزین، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا نیز روز دوشنبه به الجزیره پایتخت الجزایر رفت تا درباره انتقال گاز شمال آفریقا به اروپا از الجزایر رایزنی کند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ