ارگ بم از فهرست میراث در خطر خارج شد

۲۸خردادماه،

کمیته میراث جهانی یونسکو، ارگ بم و منظر فرهنگی اطرافش را از لیست میراث جهانی در خطر خارج کرد.

به گزارش گروه وبگردیممتازنیوز، سی‌وهفتمین اجلاس کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو که به طور مشترک در دو شهر پنوم‌پن و سیم‌ریپ در حال برگزاری است و تا روز ۲۷ ژوئن (ششم تیر) ادامه خواهد داشت. اما سازمان یونسکو اعلام کرد که این کمیته، پس از بررسی پرونده ارگ بم، اصلاحات در مدیریت و حفاظت از ارگ بم و محوطه اطرافش در جمهوری اسلامی ایران به نتیجه رسیده بنابراین این میراث فرهنگی را از لیست میراث در خطر خارج کرده است.

ارگ بم در سال ۲۰۰۴ در فهرست میراث جهانی ثبت شد اما در سال ۱۳۸۲ پس از آنکه زلزله بم این ارگ را لرزاند، بسیاری از بخش های این ارگ خشتی از بین رفت به این ترتیب یونسکو آن را در فهرست میراث در خطر جای داد تا اینکه روز قبل، کارشناسان کمیته میراث جهانی به این نتیجه رسیده اند که اقدامات حفاظتی در ارگ بم سبب شده تا این میراث در خطر اکنون در امنیت قرار بگیرد.

همچنین یونسکو اعلام کرد که امروز میراث در خطر کشورهای دیگر را نیز بررسی می کند و پایگاه اینترنتی های تازهی را در لیست میراث جهانی قرار می دهد.

در این باره، محسن موحدی، معاون میراث فرهنگی کرمان به خبرنگار مهر گفت: این ارگ خوشبختانه از فهرست میراث در خطر خارج شده است اما هنوز جزئیات دفاع از این پرونده به ما اعلام نشده است. در همین حال افشین ابراهیمی، رئیس پایگاه میراث جهانی ارگ بم نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: در مدت شش سال قبل برای استحکام بخشی سازه‏ای ارگ بم، همکاری‏های ملی و بین‏ المللی انجام گرفته است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ