ازدواج هندوانه ای سربسته نیست!

گردآوری شده توسط مجله خانواده ممتاز نیوز

خصوصیت های رفتاری و شخصیتی می تواند تضمین کننده یک ازدواج موفق باشد.

شاخص ارزشمندی که می توان بر اساس آن آینده یک ازدواج را پیش بینی کرد، کیفیت ارتباط پیش از ازدواج است. ملاحظه رفتار دو نفر پیش از ازدواج، شاخص خوبی است که براساس آن پیش بینی کنیم بعد از ازدواج چگونه با هم برخورد خواهند کرد. سوال اساسی ای که این دو نفر می توانند از خود بپرسند این است: «در این مدت که همدیگر را می شناسیم، چه نسبتی از زمان با هم بودن را صرف رابطه مثبت و آرامش بخش و چه مدت را صرف رابطه منفی و تنش زا کرده ایم؟»البته مدت زمان آشنایی و نوع رابطه تا حدودی تعیین کننده میزان درستی اطلاعات است؛ به طور مثال دختر و پسری که مدت کمی از زمان آغاز آشنایی آنها می گذرد، فرصت بسیاری برای شناخت همدیگر ندارند. علاوه بر این، آنهایی هم که در فضای عاشقانه و رومانتیک با هم ارتباط برقرار کرده اند، بهتر است بسیار به اطلاعاتی که در مورد همدیگر دارند، اعتماد نکنند.

پژوهش گاتمن
یکی از تاثیرگذارترین پژوهش ها در این زمینه، پژوهش های انجام گرفته به وسیله گاتمن است. گاتمن پس از انجام پژوهش های آزمایشگاهی، از طریق ملاحظه رفتار ۱۳۰ زوج که پذیرفته بودند زندگی زناشویی خود را زیر ذره بین بگذارند، به این نتیجه رسید که بعضی از رفتارها و خصوصیات شخصیت زوج، به خصوص در ابعاد کلامی، عاطفی و جنسی، تا حد بسیاری با رضایت زناشویی آنها مرتبط است و می تواند تضمین کننده زندگی مشترک طولانی مدت باشد.گاتمن می گوید: «با ملاحظه شکل گفت وگو و مشاجره زن و شوهر، می توان احتمال زندگی موفق یا طلاق گرفتن آنها را پیش بینی کرد.» وی به ۴ خصیصه رفتاری، تحت عنوان «چهار اسب سوار که زندگی مشترک را به سرعت به سمت نابودی و طلاق پیش می برند» اشاره می کند:انتقاد، سرزنش، جبهه گیری و سکوت. به عقیده او، در تمام ازدواج ها به نوعی شاهد ۴ ویژگی فوق هستیم اما زمانی که این ۴ سوار دائم در زندگی زناشویی حضور داشته باشند، رابطه زوج با مشکل جدی روبرو می گردد. در نهایت، زن و شوهر بعد از تلاش های بسیار برای حل این مشکلات، امید خود را از دست می دهند، از همدیگر فاصله می گیرند، دچار احساس تنهایی می شوند و اگر به آنها کمک نشود، زندگی مشترکشان به پایان می رسد. وجود این ۴ اسب سوار در زندگی، وقوع طلاق را پیش بینی می کند و در صورتی که اقدام ها و تلاش های زن و شوهر به نتیجه نرسد، درصد درستی این پیش بینی، از ۹۰ درصد هم بالاتر می رود.دختر و پسری که مدت کمی از زمان آغاز آشنایی آنها می گذرد، فرصت بسیاری برای شناخت همدیگر ندارند. علاوه بر این، آنهایی هم که در فضای عاشقانه و رومانتیک با هم ارتباط برقرار کرده اند، بهتر است بسیار به اطلاعاتی که در مورد همدیگر دارند، اعتماد نکنند

خصوصیات زوج های خوشبخت
محققان دیگری هم از طریق پژوهش های خود به این نتیجه رسیده اند که زوج های خوشبخت کسانی می باشند که:
۱٫ انتظارهای واقع بینانه ای از یکدیگر دارند و متوجه می باشند که «ارتباط» همیشه بی دردسر نخواهد بود.
۲٫ آنها در برقراری ارتباط کلامی، عاطفی و زناشویی مهارت خوبی دارند.
۳٫ در حل مشکلات و تعارض ها مهارت خوبی دارند. البته همسران باید این مهارت ها را بیاموزند و در بهبود مشکلات تلاش کنند.
۴٫ همسرشان را صادقانه و صمیمانه دوست دارند و روابط آنها مانند دو دوست است. درخصوص مسایل و ارزش های اخلاقی، مذهبی و اجتماعی با یکدیگر توافق دارند.
در مجموع، در پاسخ به این سوال که کدام یک از خصایص فردی، خانوادگی و محیطی اشخاص، تضمین کننده ازدواج موفق است، باید گفت ترکیبی از خصوصیت های رفتاری و شخصیتی می تواند به احتمال بسیار تضمین کننده ازدواج موفق باشد. از جمله این خصوصیات، به طور خلاصه می توان به شباهت ها (در ابعاد فرهنگی، خانوادگی، سنی، تحصیلی، جسمانی و…)، ویژگی های شخصیتی، سلامت روان، علاقه و مهارت در برقراری روابط عاطفی و زناشویی، جذابیت جسمانی، میل و مهارت در رابطه زناشویی، مهارت های حل مساله و تعارض و حمایت خانواده دو طرف اشاره کرد.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *