ازشرلکه ها خلاص شوید

  عکس های جذاب امروز ارسال برای دوستان

برای پاک کردن لکه های جوهر خودکار، چای، قهوه، روغن و… از روی پارچه و پوشاک چه می کنید؟ اگر همان موقع چاره ای برای رفع آن نیافته اید و حالا لک ماندگار شده، پس از شست وشو با آب و سفیدکننده های معمولی، روش های پی آمده را امتحان کنید، شاید افاقه کند البته همه موارد را در هوای آزاد و خارج از محیط بسته انجام دهید.
تتراکلرید کربن، یا نفت را روی لک «قیر» بریزید. برای پاک کردن هیچ لکه ای سراغ بنزین نروید تا دچار سوختگی و سوانح بعد از آن نشوید.
اصطکاک سبب تولید گرما و شعله ور شدن این ماده سریع الاشتعال می شود. اسفنج را به الکل یا استون آغشته کرده، به این طریق لکه «لاک» را پاک کنید. مقداری نمک را با آب لیمو خیس کنید.
آن را روی لکه «زنگ آهن» ریخته، لباس لک گرفته را به همین حالت در برابر تابش آفتاب قرار دهید. چند بار همین عمل را تکرار کنید تا لکه زنگ پاک شود.
قسمت لک گرفته از مرکب و جوهر را دو سه روز در شیر غیر پاستوریزه و قبلا گرم نشده خیس کنید؛ لکه «مرکب» و «جوهر» از بین می رود (در صورت رنگ گرفتن شیر از مرکب، آن را با شیر تازه تر عوض کنید).
اسفنج آغشته به یکی از مواد تترا کلرید کربن، اتر، یا کلوروفرم را روی لکه «روغن» یا «چربی» بمالید، پس از شست وشو با آب گرم و صابون، لکه ای نخواهید دید. لباسی را که به آن آدامس چسیبده در یخچال یا فریزر بگذارید.
پس از سفت شدن، قسمت های بزرگ تر را بکنید (با قرار دادن تکه ای یخ روی آن هم می توان به مقصود رسید)، قسمت های باقیمانده را با مالیدن اندکی سفیده تخم مرغ، آبکشی و در صورت وجود بقیه لکه با مالیدن اسفنج آغشته به تتراکلرید کربن آن را پاک کنید.

روزنامه جام جم

گردآوری : پایگاه اینترنتی ممتازنیوز

تاریخ نشر چهارشنبه ۴ مرداد   مشاهده : ۱۵   | بازدید از صفحه اول


ممتازنیوز – هنر در خانه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *