استرداد و محاکمه سران منافقین را پیگیری کنید

گردآوری شده توسط گروه سیاسی ممتاز نیوز:

مطالبه خانواده شهدای ترور از مسئولان قضایی و دولتمردان/

رئیس دستگاه قضایی عراق، امروز به دعوت “آیت الله آملی لاریجانی” به تهران سفر می‌کند و قرار است در این سفر چهار روزه علاوه بر دیدار با مسئولین قضایی کشور با رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و وزیر امور خارجه دیدار داشته باشد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی هابیلیان، “مدحت محمود”، رئیس دستگاه قضایی عراق، امروز به دعوت “آیت الله آملی لاریجانی” به تهران سفر می‌کند و قرار است در این سفر چهار روزه علاوه بر دیدار با مسئولین قضایی کشور با رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و وزیر امور خارجه دیدار داشته باشد.

سفر وی و سایر مسئولان قضایی کشور عراق به ایران، فرصتی است تا مطالبه برحق ملت ایران و خانواده شهدای ترور درباره رسیدگی به جرائم سرکردگان گروهک تروریستی منافقین از سوی مسئولان محترم نظام جمهوری اسلامی ایران پیگیری شود، به ویژه آنکه مسئولان قضایی عراق مسیر استرداد سران جنایتکار این گروهک را گشوده و خود را ملزم به آن می‌دانند.

اوایل اسفند ماه سال گذشته “حسن الشمری” وزیر دادگستری عراق در گفتگویی در بغداد از اعلام آمادگی این کشور در استرداد اعضای گروهک منافقین به ایران خبر داد.

وزیر دادگستری عراق در آن گفتگو اعلام کرده بود: “براساس تفاهم نامه استرداد مجرمین که با ایران امضا شده است، در صورتی که ایران درخواست تحویل افراد تحت تعقیب سازمان منافقین خلق را داشته باشد ملزم به اجرای آن خواهیم بود.”

دوازده روز بعد “حجت‌الاسلام مصطفی پور محمدی” وزیر دادگستری در این رابطه گفت: “این افراد (منافقین) جنایتکار و مجرمند و باید به دادگاه‌های ما تحویل داده شوند تا ما به تخلف آن‌ها رسیدگی کنیم. این امر نیاز به درخواست خاص ما ندارد ولی اگر چنین چیزی مطرح باشد ما این درخواست را تجدید خواهیم کرد.”

یک ماه بعد، وی به عراق سفر کرد و در این سفر در دیدار با “نوری المالکی” نخست وزیر عراق، بر اجرایی شدن توافقی که پیش از آن بین دو کشور مبنی بر انتقال مجرمان و محکومان صورت گرفته بود، تاکید شد.

اگرچه جمهوری اسلامی همواره تاکید داشته که آن دسته از اعضای منافقین که مرتکب جنایت نشده‌اند می‌‌توانند به کشور بازگردند  اما برکسی پوشیده نیست که تعدادی از اعضای این گروهک که بیشتر در راس آن قرار دارند، جنایتکارانی هستند که پرونده‌های سنگینی در عملیات‌های تروریستی علیه مسئولین و مردم عادی داشته‌اند و نقش آنها در ریخته شدن خون انسان‌های بی‌گناه اثبات شده است. از این رو خواسته همیشگی ملت ایران محاکمه آنها در دادگاه و رسیدگی به جنایاتشان است.

اکنون سفر “مدحت محمود” به ایران و دیدار وی با مقامات دستگاه قضایی و دیپلماسی، فرصت مناسبی برای ایجاد یک تفاهم همه جانبه و عملیاتی برای استرداد منافقین به ایران و محاکمه آنها فراهم آورده است. به طور قطع محمود نیز به مانند بسیاری از دولت مردان و مردم عراق، خواستار خروج این گروهک تروریستی از خاک کشورشان است و بی‌شک با توجه به مسئولیت وی، چنانچه عزم جدی در پاکسازی عراق از لوث وجود منافقین باشد، سفر “مدحت محمود” به ایران می‌تواند شروعی برای این فرآیند باشد.

امید است که مسئولین کشور که نماینده ملت زخم خورده از بیش ۱۷۰۰۰ ترور هستند، در پیگیری پرونده گروهکی که به تنهایی سند جنایت ۱۲۰۰۰ ترور را به نام خود ثبت کرده است اهتمام و جدیت بیشتری از خود نشان دهند.

بنیاد هابیلیان به نمایندگی از خانواده بیش از ۱۷۰۰۰ شهید ترور کشور و خانواده ۱۲۰۰۰ شهید ترور به دست گروهک منافقین، در آستانه سفر “مدحت محمود” رئیس دستگاه قضایی عراق به تهران و با توجه به آمادگی دولت عراق در استرداد اعضای جنایتکار منافقین به ایران، از مسئولین و دولتمردان کشور می‌خواهد این مطالبه را به صورت جدی پیگیری کنند تا عدالت درباره این جنایتکاران اجرا شود. بی‌شک خواست قلبی ملت عراق نیز که زخم خورده این گروهک تروریستی است، اخراج آنها از خاک کشورشان و رسیدگی به جنایات آنهاست.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ