استریل تجهیزات پزشکی، الزامی غیرقابل گریز

گرچه طی هفته های اخیر مسوولان وزارت بهداشت بارها استریل نبودن برخی تجهیزات پزشکی را رد کرده اند اما این نگرانی هنوز در مردم وجود دارد و برخی افراد نیز با ارسال دوباره اخبار و شایعات مربوط به استریل نبودن برخی از تجهیزات پزشکی از طریق گوناگون از جمله ارسال ایمیل، نگرانی مردم را دامن می زنند.

عمده نگرانی مردم درباره این است که برخی از تجهیزات پزشکی بارها مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است طی این فرایند یکی از مراحل استریل کردن انجام نشده باشد درحالیکه استریل کردن تجهیزات پزشکی، مدت ها است که در کشور صورت می گیرد.

روزانه هزاران نفر از مردم در دندانپزشکی ها از تجهیزات چندبار مصرفی استفاده می کنند که استریل شده اند.

استریل کردن تجهیزات پزشکی توسط دستگاهی موسوم به ‘اتوکلاو’ صورت می گیرد؛ این دستگاه، تجهیزات را توسط فشار شدید بخار در دما و زمان معینی استریل می کند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بطور مداوم بر کار این دستگاه ها نظارت دارد و در صورت فرسوده شدن آن، فورا به صاحبان بیمارستان ها یا مطب ها تذکر می دهد که آن را تعویض کند.

برخی از تجهیزات پزشکی نیز یک بار مصرف هستند و پس از مصرف باید دور انداخته شوند اما برخی از مردم نگران آن هستند که عملیات استریل شدن به خوبی انجام نشود یا آنکه پرسنل پزشکی اقدام به استریل تجهیزات یک بار مصرف کند.

دکتر ‘احمدرضا سروش’ رییس بیمارستان شریعتی تهران درباره امکان استریل نشدن تجهیزات چندبار مصرف یا استریل شدن تجهیزات یک بار مصرف در مراکز درمانی تاکید می کند چنین امکانی به هیچ وجه وجود ندارد.

وی تصریح می کند هر اقدامی که منجر به صدمه زدن و آسیب به بیمار شود، جرم است.

رییس بیمارستان شریعتی تهران خاطرنشان می کند تاکنون هیچگونه شواهدی مبنی بر این اقدام ها، گزارش نشده است از سوی دیگر وزارت بهداشت و بیمارستان ها نظارت جدی و مستمر بر کنترل عفونت ها دارند.

سروش می گوید: هیچ تجهیزاتی نباید امکان انتقال عفونت را فراهم کند حتی دلایلی مانند گران شدن تجهیزات پزشکی نیز توجیهی برای اقدام به اینگونه کارها نیست.

وی درعین حال تصریح می کند گران شدن تجهیزات پزشکی، مشکلی است که بخش های درمانی با آن روبرو هستند بنابراین بیمه ها باید اینگونه تجهیزات را نیز پوشش دهند.

رییس بیمارستان شریعتی تهران می افزاید: به ویژه تجهیزات پزشکی یک بار مصرف، بسیار گران قیمت هستند بطوریکه یک بیمار برای تهیه چند قلم از این اجناس گاهی یک تا سه میلیون تومان یا بیشتر هزینه می کند.

شریعتی با اشاره به اینکه توقعات باید متناسب با امکانات باشد، خاطرنشان می کند تجهیزات پزشکی چندبار مصرف در همه مراکز درمانی بطور کامل استریل و شسته می شوند تا صدمه ای به بیماران وارد نشود.

وی ادامه می دهد: برخی دیگر از تجهیزات پزشکی نیز فقط یک بار مصرف می شود و پس از آن، دیگر قابل استفاده و قابل تمیزکردن دوباره نیست.

رییس بیمارستان شریعتی تهران می گوید: برخی از تجهیزات پزشکی مانند تجهیزات آندوسکوپی، هم نوع یک بار مصرف و هم نوع چندبار مصرف آن در بازار وجود دارد.

سروش می افزاید: یک بار مصرف یا چندبار مصرف بودن تجهیزات پزشکی را خود شرکت های تولید کننده، تعیین می کنند.

وی تاکید می کند در حال حاضر کنترل خوبی بر استریل تجهیزات پزشکی، اعمال می شود ؛ حداقل بیمارستان ها که خیلی خوب کنترل می شوند مگر آنکه مرکزی غیرمجاز خارج از نظارت وزارت بهداشت بخواهد فعالیت کند.

‘سعیدرضا شاهمرادی’ مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره به خبرنگار ایرنا می گوید: استریل کردن تجهیزات پزشکی یکی از دغدغه های جدی افرادی است که در این وزارتخانه، پروتکل های درمانی را تهیه می کنند.

وی می افزاید: وزارت بهداشت بطور مستمر استریل کردن تجهیزات پزشکی را پیگیری می کند و بطور قطع ممکن نیست وسیله ای بدون اینکه استریل شود دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، خاطرنشان می کند وسایل پزشکی چندبار مصرف، حتما در دستگاه های اتوکلاو -ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ وﺳﻴﻠﻪ ﺑﺮای اﺳﺘﺮﻳﻠﻴﺰاﺳﻴﻮن تجهیزات پزشکی- ، استریل می شوند.

شاهمرادی تاکید می کند مراکز درمانی فقط به این دلیل که قیمت تجهیزات پزشکی افزایش پیدا می کند مرتکب چنین اشتباه بزرگی نمی شوند.

‘ حسن امامی رضوی’ معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز درباره استاندارد بودن دستگاه های اتوکلاو می گوید: دستگاه های اتوکلاو و دیگر تجهیزات بیمارستان ها از لحاظ رعایت استانداردها همواره مورد بازدید و نظارت ناظران وزارت بهداشت قرار دارد.

وی تاکید می کند این وزارتخانه به هیچوجه استریل نبودن وسایل پزشکی را قبول ندارد.

به هرحال اهمیت استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و نقش برجسته آن در کنترل عفونت ها و پیشگیری از انتقال بیماری ها، برای دست اندرکاران امور خدمات بهداشتی و درمانی امری واضح و بدیهی است.

از سوی دیگر رعایت نکردن استانداردهای تجهیزات و مواد پزشکی بطور قطع ، آسیب های جدی و عواقب بدی برای متخلفان دارد.

بنابراین با توجه به اهمیت نقش استریلیزاسیون در به حداقل رساندن خطر انتقال عفونت، فرایند استریلیزاسیون باید بطور منظم به منظور اطمینان از شرایط مناسب و موثر بودن استریلیزاسیون، ارزیابی شود.

بی تردید وظیفه تمام دست اندرکاران خدمات بهداشتی و درمانی این است که از استریلیزاسیون کامل وسایل برای محافظت خود و بیمارانشان، اطمینان کامل حاصل کنند.

اجتمام**۹۱۸۵ ** ۱۵۶۹

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۱۳۱۰۰


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ