استفاده از سلول‌های بنیادی موثر در درمان ام اس

۰۷م آذر ،

53-53.jpg

به گفته یک فلوشیپ ام اس، استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان بعضی از بیماران ام اس نتیجه‌بخش است.

دکتر رضا وثوقی در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این رابطه افزود: مانند همه درمان‌های دیگر، بعضی از بیماران برای درمان مناسب بوده و بعضی نیز به این درمان پاسخ نمی‌دهند و این گونه نیست که همه اشخاص بتوانند از این درمان استفاده کنند.

به گفته وی، درمان با سلول‌های بنیادی در هر کشور بر حسب اینکه چه امکاناتی در آن کشور موجود باشد قابل انجام است.

این فلوشیپ ام اس در خصوص نحوه درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی، اظهار کرد: در بیمارانی که ام اس شدید و پیش رونده داشته و در سال‌های اول بیماری قرار دارند می‌توان با استفاده از سلول مادر، مغز استخوان بیماری فرد را درمان کرد.

وی با اشاره به پیش‌رو بودن کشور ایران در زمینه درمان بیماری‌ ام اس با استفاده از سلول‌های بنیادی، اظهار کرد: تاکنون در این زمینه تنها چهار تحقیق در کل جهان ارائه شده است که دو مورد آن از ایران است.

این استاد دانشگاه مانی توبای آمریکا با بیان اینکه این نوع درمان هنوز در مرحله تحقیق قرار داشته و نمی‌توان آن را به عنوان یک درمان ثابت ارائه کرد، افزود: اگر کسی بخواهد این درمان را برای بیماران انجام دهد باید در پوشش یک طرح تحقیقاتی اقدام کند.

به گفته وثوقی، اکنون داروهایی می باشند که در مراحل نهایی تولید به سر می‌برند و نسبت به داروهای قبلی امید بسیاری را برای درمان ام اس به بیماران می‌دهند.

این فلوشیپ ام اس در پایان اظهار کرد: از ۱۵ تا ۲۰ سال پیش که درمان‌های ام اس تکامل پیدا کرده‌اند هر سال درمان‌های تازهی ارائه شده است که این نوید را به ما می‌دهند که این درمان در آینده قطعی شود.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.