استقرار زیردریایی آمریکایی در آب های دریای چین جنوبی و افزایش تنش ها

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های محلی، ‘عمر تون سای’ سخنگوی نیروی دریایی فلیپین، در توجیه حضور این زیردریایی آمریکا در منطقه گفته است که حضور این زیر دریایی در چارچوب برنامه جابجایی نیروها و تجهیزات نظامی آمریکایی صورت می گیرد و ارتباطی به موضوع مناقشه منطقه شوآل در دریای جنوب چین ندارد.

در پی بالا گرفتن اختلافات چین و فیلیپین در خصوص منطقه شوآل در آبهای دریای جنوب چین دو کشور کشتی های غیرجنگی خود را برای اثبات مالکیت خود بر این منطقه روانه آبهای مورد مناقشه کرده اند.

اختلافات مرزی چین و فیلیپین هر از چندی با بروز مناقشه های کوچکی در دریای جنوب چین و یا اظهارات تحریک کننده مقامات هر یک از دو طرف سرباز می کند.

تنش اخیر بین دو کشور زمانی روی داد که دو کشتی گشت ساحلی چینی مانع از عملیات ناو جنگی فیلیپینی برای دستگیری ماهیگیران چینی در آب های مورد مناقشه در دریای جنوب چین شدند.

فیلیپین مدعی بود این ماهیگیران به آبهای قلمروی این کشور وارد شده اند اما چین که دریای جنوب چین را جزو قلمرو خود می داند با رد این ادعا و اولتیماتوم به فیلیپین نشان داد که بر سر موضوع حق حاکمیت خود بر این آبها کاملا جدی است.

اگرچه دو طرف تلاش کردند تا مانع از بالاگرفتن بیشتر تنش شوند، اما رویارویی اخیر یکی از مهمترین برخوردهای اخیر چین و فیلیپین بوده است که می تواند آتش اختلافات دو کشور را شعله ور کند که البته اساس افزایش این تنش ها با تحریک آمریکا صورت می گیرد.

فیلیپین خواستار حمایت اعضای اتحادیه آ.سه.آن و دولت آمریکا از خود در این مناقشه است. سران آ.سه.آن نیز در نشست اخیر خود در کامبوج نسبت به گسترش اختلافات در خصوص دریای چین جنوبی ابراز نگرانی کرده و خواستار حل و فصل مسایل موجود با چین شده بودند. آسه آن با توجه به روابط لقتصادی گسترده با چین همواره در اتخاذ موضع در این باره جانب احتیاط را رعایت کرده و تلاش کرده است تا برادر بزرگتر ، چین را از خود نرنجاند.

دولت آمریکا نیز مناقشه دریای جنوب چین را بهانه ای برای حضور و مداخله بیشتر در منطقه شرق آسیا می داند اما چین با شدت با هرگونه مداخله خارجی در این مناقشه مخالف است و خواستار گفت و گوهای درون منطقه ای برای حل اختلافات درباره این دریاست.

فیلیپین که به دنبال جلب حمایت نیروهای فرامنطقه ای از خود است، همواره تلاش کرده تا با نزدیکی به آمریکا و برگزاری مانورهای مشترک با این کشور قدرت چانه زنی خود را با چین افزایش دهد.

آمریکا به تازگی با دولت فیلیپین به توافقاتی دست یافته که بر خلاف قانون اساسی فیلیپین بار دیگر پایگاه های خود را در این کشور مستقر کند و قراردادهای جدید خرید تسلیحات نیز بین دو کشور به امضاء رسیده است.

آساق**۳۳۵

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۳۴۸۸۸


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ