استقلال را به کودکانتان هدیه دهید!

تیر ۱۴۰۰

کودکان به درک بیشتری از جانب پدر و مادر نیاز دارند و فهمیدن و جدی گرفتن آنها به وسیله پدر و مادر مهم است.

مرضیه مشتاقی،‌روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه کودکان به درک بیشتری از جانب پدر و مادر نیاز دارند ولی این بدان معنا نیست که هرچه نیاز داشته برایشان تهیه کنیم افزود: مهمترین وظیفه  والدین این است که بچه ها را در موقعیت فکر کردن قرار دهند تا این کار را یاد بگیرند و در مرحله ی آزمون و خطا قرار گیرند تا جایی که به بچه آسیب نرسد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف والدین این است که مستقل بودن را به بچه ها آموزش دهند و زور و اجباری برای انجام کاری نداشته باشند.

مشتاقی در خصوص آموختن استقلال گفت: بچه ها از زمان کودکی باید حق انتخاب داشته باشند و روی نظرات و خواسته هایشان فکر کنند تا فرد تابعی در جامعه نباشند.

مشتاقی توصیه کرد: دادن حق انتخاب به کودکان حین خرید، ایراد نگرفتن از کاری که انجام داده اند و تشویق به کاری که انجام آن مفید است به کودکان استقلال شخصیتی می دهد و اعتماد به نفس آنها تقویت می شود و با داشتن استقلال شخصیتی فرد توانمند می شود و دیگر به دنبال تأیید شدن نیست و اگر در جایی هم محدود شود به دنبال رفع آن می رود. 

وی در پایان گفت: تأیید کودکان باید به جا و درست باشد و بچه ها باید در محیط ایمن قرار دهیم و از محیط بد دور نگه داریم تا در مرحله ی آزمون و خطا قرار گیرند و درس زندگی بیاموزند./ح


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *