اسرائیل کانال تازهی برای رقابت با کانال سوئز می سازد

۲۹م اسفند ،

ساخت این کانال سه سال به طول می انجامد و در این پروژه ۱۵۰ هزار نیرو کار خواهد کند. هزینه این طرح حدود ۱۴ ملیارد دلار اعلام شده است. البته درآمد کانال سالانه حداقل ۴ میلیارد دلار خواهد بود.

به گزارش گروه وبگردیممتازنیوز، روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت: کانال تازه به نام بن گوریون مانند کانال سوئز، دریای سرخ را به دریای مدیترانه وصل می کند. ایجاد کانال تازه هم اکنون در مرحله برنامه ریزی است.

بندر ایلات اسرائیل در ساحل دریای سرخ با استفاده از کانال به دریای مدیترانه متصل خواهد شد. این کانال در وسط مناطق تحت کنترل اسرائیل حفر خواهد شد.

طول این کانال به اندازه کانال سوئز خواهد بود اما به سبب داشتن امکانات بیشتر، عبور از آن نسبت به سوئز سریعتر و راحت تر انجام خواهد گرفت.

هم اکنون کانال سوئز یک طرفه است و یک روز در میان مخصوص عبور کشتی ها در یک جهت است اما اسرائیل دو کانال مجزا برای رفت و برگشت کشتی ها حفر خواهد کرد تا کشتی ها همزمان بتوانند در دو سو حرکت کنند.

در این وضعیت هیچ کشتی برای عبور از این کانال منتظر نخواهد ماند اما هم اکنون کشتی ها برای عبور از کانال سوئز حدود تا دو هفته منتظر می مانند.

مصر نیز به شدت به برنامه ساخت کانال بن گوریون اعتراض و تهدید کرده است روابط دیپلماتیک با اسرائیل را قطع خواهد کرد اما تل آویو اهمیتی برای این تهدید قائل نشده است.

کانال بن گوریون ۵۰ متر عمق خواهد داشت که ۱۰ متر بیش از عمق کانال سوئز است. در این کانال تازه کشتی هایی به طول ۳۰۰ و عرض ۱۱۰ متر می توانند از این کانال عبور کنند.

تصویر ماهواره ای از کانال سوئز – نقشه فلسطین اشغالی


  

ساخت این کانال سه سال به طول می انجامد و در این پروژه ۱۵۰ هزار نیرو کار خواهد کند. هزینه این طرح حدود ۱۴ ملیارد دلار اعلام شده است. البته درآمد کانال سالانه حداقل ۴ میلیارد دلار خواهد بود.

در صورت راه اندازی این کانال، درآمد مصر از کانال سوئز از سالانه ۸ میلیارد دلار فعلی به ۴ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

اسرائیل همچنین هم اکنون در حال بررسی و رایزنی با سه بانک آمریکایی برای دریافت وام ۱۴ میلیارد دلاری با سود یک درصدی و بازپرداخت ۳۰ ساله است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ