به گزارش گروه بین الملل ممتاز نیوز، "ولادیمیر پوتین" روز پنجشنبه در مراسم تکریم نظامیانی که از مأموریت سوریه بازگشته اند، اظهار داشت: در صورت ضرورت، ارتش روسیه می‌تواند ظرف چند ساعت هواپیماهای خود را دوباره در سوریه مستقر کند، و تقویت حضور روسیه در منطقه به تحولات و اوضاع بستگی دارد.

پوتین هشدار داد که پاسخ کشورش در صورت نقض آتش بس از سوی مخالفان، سریع خواهد بود.

وی افزود: اگر هر گروهی آتش بس را نقض کند، از فهرستی که از آمریکا دریافت کردیم -با همه تبعاتش- حذف خواهد شد.

پوتین خاطرنشان کرد: پس از توافق آتش بس در سوریه، فعالیت نیروهای ما کاهش یافت و ما با بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) توافق کردیم و اسد از قبل در جریان برنامه های ما قرار گرفت و از آن حمایت کرد.

پوتین افزود: تصمیم برای آغاز عملیات در سوریه به درخواست رسمی دولت سوریه گرفته شد، و هدف ما حمایت از مبارزه مشروع ارتش سوریه ضد گروه های تروریستی بود.

پوتین عملکرد نیروی هوایی روسیه در سوریه را خوب و فعالانه ارزیابی کرد و گفت که مبارزه با گروه های تروریستی در سوریه ادامه خواهد یافت.

پوتین با بیان اینکه هیچ کسی حق نقض حریم هوایی سوریه را ندارد، گفت: سامانه‌های دفاعی اس ۴۰۰ و پانتسیر اس ۱ به مأموریتهای خود در سوریه ادامه خواهند داد و از ابزارهای دفاعی هوایی مستقر در سوریه علیه هر هدفی که آن را تهدیدی برای خود بدانیم استفاده می کنیم.

وی گفت: عملیات نظامی در سوریه، هزینه هایی مشخص داشت که بخش اعظم آن، توسط وزارت دفاع تامین شد. اعتبارات مالی وزارت دفاع روسیه، بالغ بر ۳۳ میلیارد روبل است که در بودجۀ عمومی سال ۲۰۲۱، برای انجام رزمایش و تمرین های جنگی در نظر گرفته شده بود.

پوتین در پایان تصریح کرد: ما این منابع مالی را برای تامین هزینه مالی واحدهای جنگی روسیه در سوریه اختصاص دادیم.