اشتون مطرح کرد:توقف غنی سازی۲۰درصد/تعطیلی فردو/تحویل ذخایر غنی شده

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مسکو اشتون در مصاحبه مطبوعاتی خود در پایان مذاکرات امروز گفت:امروز تاکید می کنم که ایران باید ۳ گام برای اعتماد سازی جهانی انجام دهد.اول توقف غنی سازی ۲۰ درصد و دوم تعطیلی تاسیسات فردو و سوم هم تحویل دادن ذخایر غنی سازی شده .

وی با بیان اینکه ما آماده ایم تا به پیشرفت برسیم درباره مذاکرات امروز و دیروز اظهار داشت: ما به پیشنهادات ایران  پاسخ جامعی دادیم. امروز نظر خودمان را به ایران صریح و دقیق بیان کردیم.

وی همچینن تصریح کرد:بعد از ۵ نوبت هنوز فاصله زیادی بین ما و ایران و جود دارد و من مطمئنم آقای جلیلی هم در این باره با من هم عقیده است. اما در نهایت به این توافق رسیدیم که سطحی برای کار کارشناسی تعریف کنیم تا به گروه ۱+۵ کمک کند حرفهای ایران را بفهدو حرفهای ما را هم به آنها بزند. این نشست کارشناسی در ۳ ژولای در استانبول برگزار خواهد شد. در سطخ معاونیت هم قرار شد بین معاونیت دیداری برگزار شود و در نهایت من با آقای جلیلی تماس می گیرم ببینم چشم انداز آینده چیست و می توان نشست چند جانبه برگزار کرد یا خبر؟

اشتون در پاسخ به سوال خبرنگار رویترز که پرسیده بود آیا شما با ایران هیچ وجه اشتراکی داشتید یا نه گفت:من به آقای جلیلی هم گفتم که هیچ یک از اعضا گفت وگو برای گفت وگو را نمی خواهند. اما آنها برای اولین بار درباره محتوا صحبت کردند و ما امروز متوجه شدیم که فاصبه زیادی با هم داریم.در هر صورت بحث های کارشناسی استانبول کمک می کند به تفاهم  بیشتری برسیم.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *