اصلاح قیمت شیر یا کاهش تولید و عرضه ؟!

معاون سابق توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از کنار رفتن از سمتش، از اصلاح قیمت شیر خبر داده و اعلام کرده بود که پس از ورود دولت به موضوع شیر اغلب تولیدکنندگان قیمت‌ها را به حالت قبل برگردانده‌اند و این در حالی است که اصلاح در قیمت شیری ایجاد شده که دیگر در بازار به ندرت یافت می‌شود و تولیدکنندگان با شرط و شروط‌هایی تعدادی از این شیرها را به توزیع‌کنندگان و مغازه‌داران ارائه می‌دهند.

ایسنا: دادن اجباری ماست و پنیر در قبال دریافت شیر(کیسه ای و دولتی) از مشکلاتی است که مغازه‌داران از آن شاکی هستند. از سوی دیگر مغازه‌داران عنوان می‌کنند که میزان دریافت این شیر به یک چهارم و بعضا تا یک دهم نیز کاهش یافته است و تولید کنندگان، شیر را به میزان کافی و مانند سابق ارائه نمی‌دهند، حال چگونه می توان ادعا کرد اصلاحی صورت گرفته است؟!

در این باره داوود اسکندری – مدیر بازرسی و نظارت اصناف تهران، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: تولید‌کنندگان و کارخانه‌های تولید شیر، تولیداتشان را کم کرده و بعضا به صفر رسانده‌اند و مدتی است که محصولات لبنی با بسته‌بندی و اسامی جدید و با قیمت‌های بالاتری تولید و عرضه می‌شود که می توان گفت این موضوع به نوعی مقابله با بحث بازگشت دوباه قیمت شیر به ۶۳۰ تومان است.

این در شرایطی است که معاون سابق توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن گفته بود که دامداران و مجموعه شرکت پشتیبانی امور دام و کارخانه‌های تولید شیر توافق خوبی با هم داشته‌اند و مکانیسم تامین نهاده های دامی نیز تغییر کرده است.

محمدعلی ضیغمی با اشاره به این که در حال حاضر نهاده‌های دامی با همکاری اتحادیه سراسری دامداران وانجمن صنفی کارخانه‌ها توزیع می‌شود، گفته بود که با این روش ضریب پوشش شیر خام ۶۳۰ تومانی افزایش می‌یابد.

وی با بیان این‌که دامداران از دریافت نهاده‌های تولید اطمینان خاطر بیشتری پیدا کرده‌اند، افزوده بود که توزیع نهاده‌هایی که قبلا به صورت مستقیم از شرکت پشتیبانی امور دام انجام می‌شد، هم اکنون از طریق اتحادیه صورت می‌گیرد و امیدواریم در معدود کارخانه‌های باقی مانده نیز قیمت‌ها هر چه زودتر به نرخ توافق شده بازگردد.


پایگاه خبری تحلیلی ممتاز | Momtaz News

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *