اعتراضات در قزاقستان / رئیس‌جمهور: با این کارها دولت سقوط نمی‌کند

رئیس جمهوری قزاقستان در واکنش به اعتراضات مردمی اعلام کرد: با این کارها دولت من سقوط نمی‌کند .

اعتراضات در قزاقستان / رئیس‌جمهور: با این کارها دولت سقوط نمی‌کند

به گزارش ممتاز نیوز، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان پس از بالا گرفتن اعتراضات مردمی تاکید کرد که دولت او با این گونه تظاهرات‌ سقوط نخواهد کرد.

توکایف، در یک سخنرانی ویدیویی در پاسخ به بالا گرفتن اعتراضات مردمی گفت: «حمله به مراکز دولتی و نظامی اقدامی کاملا غیرقانونی است و با این کارها دولت سقوط نخواهد کرد. ما خواهان گفتگو و اعتماد متقابل هستیم نه درگیری.»

اظهارات رئیس جمهوری قزاقستان در حالی مطرح می‌شود که افزایش قیمت سوخت در این کشور اعتراضات گسترده‌ای را در سطح کشور به همراه داشته است. پلیس در شهر آلماتی برای پراکنده کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده و با برخورد خشونت آمیز تلاش داشته تجمعات اعتراضی مردم را خاتمه دهد.

پس از افزایش شدید قیمت سوخت، بسیاری از مردم این کشور نفتی ناچاره شده‌اند سوخت خودروهای خود را به گاز مایع LPG تبدیل کنند. با این حال مقام‌های قزاقستان تصمیم گرفتند قیمت سوخت گاز خودروها را از ابتدای سال جاری میلادی به مبلغ ۱۲۰ تنگه(واحد پول قزاقستان) که معادل حدود ۲۸ صدم یک دلار آمریکا است، افزایش دهند.

این مساله خشم عمومی را به همراه داشته و شهرهای مختلف این کشور صحنه اعتراضات و درگیری‌ها نسبت به این تصمیم دولت شده است.

طبق قانون قزاقستان، برگزاری اعتراضات در این کشور غیرقانونی است مگر این که سازمان‌دهندگان چنین برنامه‌هایی پیشتر به مقام‌های دولتی اطلاع دهند.

توکایف، روز سه‌شنبه در حساب توییتری خود از معترضان خواست رفتار مسئولانه‌ای داشته باشد و به آنها وعده داد و جلسه‌ای را برای بررسی در مورد خواسته‌های معترضان برگزار خواهد کرد.

توکایف پس از سالها حضور نورسلطان نظربایف در قدرت، در سال ۲۰۱۹ با حمایت او به عنوان رئیس جمهوری جدید برگزیده شد.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *