اعلام جزئیات وام شهریه دانشجویان

آموزش > عالی– رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به جزئیات انواع وام‌های دانشجویی، اعلام کرد که اعتبار این وام‌ها در وزارت علوم افزایش یافت.

کیوان مرادیان وام تحصیلی، وام تحصیلی ممتاز و نمونه، وام مسکن، وام ضروری، وام ضروری (پایان‌نامه)، وام ضروری (خرید کتاب تخصصی)، وام ضروری (ممتاز نمونه)، وام ضروری (مبتکر)، وام ضروری (قهرمانان ورزشی)، وام موارد خاص، وام حوادث غیرمترقبه، وام حج عمره، وام ودیعه مسکن متأهلی، وام ودیعه مسکن مجردی، وام ودیعه مسکن دانشجویان غیرایرانی، وام بیمه حوادث، وام بیمه خدمات درمانی و تکمیلی، وام تغذیه، وام شهریه غیردولتی غیرانتفاعی، وام شهریه دانشگاه‌های دولتی نوبت دوم، پیام‌نور و علمی – ‌کاربردی و همچنین وام شهریه دانشگاه آزاد اسلامی را در ردیف این وام‌ها اعلام کرد که از سوی وزارت علوم به دانشجویان در سال تحصیلی جدید ارائه می‌شود.

نحوه بازپرداخت وام‌های دانشجویی

وی در ادامه گفت: شرایط بازپرداخت تمام وام‌های ذکر شده به غیراز وام ودیعه مسکن یکسان است، بر این اساس دانشجویان ۹‌ماه پس از فراغت از تحصیل در اقساط ۶۰ماهه می‌توانند وام‌های ذکر شده را بپردازند.به گفته مرادیان، وام ودیعه مسکن باید یکجا به دانشجو پرداخت ‌شود و دانشجو پس از دانش آموختگی باید به‌صورت یکجا مبلغ ذکر شده را پرداخت کند.

میزان وام ودیعه مسکن

مرادیان درخصوص میزان وام ودیعه مسکن، گفت: بر این اساس برای شهر تهران تا۷٫۵میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ تا سقف شش میلیون تومان و برای سایر شهرها نیز تا سقف ۴٫۵میلیون تومان وام ودیعه مسکن در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

افزایش اعتبار وام‌های دانشجویی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه اعتبار انواع وام‌ دانشجویی در سال‌جاری به ۳۰۰میلیارد تومان افزایش یافته است، گفت: این در حالی است که سال گذشته این اعتبار ۱۸۳میلیارد تومان بود. رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: به دانشگاه‌ها اعلام شده حداکثر تا دهم آبان‌ماه متقاضیان واجدالشرایط وام‌های مربوطه را به صندوق معرفی کنند و صندوق نیز تا دهم آبان‌ماه اعتبار لازم را به‌حساب دانشگاه‌ها واریز ‌کند.

جزئیات وام شهریه

وی با اشاره به جزئیات وام شهریه گفت: در حال حاضر به دانشجویان اعلام‌شده که حداکثر تا ۷۵درصد شهریه آنها به‌صورت وام پرداخت خواهد شد و درنظر داریم تا چهار سال آینده به مرحله‌ای برسیم که سقف پرداختی وام شهریه را به ۱۰۰درصد افزایش دهیم. البته در این میان ممکن است در برخی مراکز تعداد متقاضیان زیاد باشد و دانشگاه نتواند به تمامی دانشجویان وام ارائه کند.

مرادیان افزود: سال گذشته بیش از ۸۰درصد متقاضیان وام شهریه توانستند بخشی از شهریه خود را به‌صورت وام دریافت کنند. وی سقف وام شهریه قابل ارائه به دانشجویان کارشناسی ارشد را یک میلیون تومان و دانشجویان دکتری را ۲٫۵میلیون تومان عنوان کرد.


RSS

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.