اعمال تعرفه جدید گاز خانگی از امروز

تعرفه جدید گاز مشترکان خانگی از امروز اول آبان ماه مطابق با الگوهای زمستانی محاسبه می‌شود، ضمن آنکه براساس آخرین تصمیم ستاد هدفمندی یارانه‌ها، قیمت گاز خانگی در دوره زمستانی گران نمی‌شود و تا پایان دوره ثابت خواهد ماند.

آخرین تصمیم گیری‌های انجام شده برای محاسبه گاز بهای بخش خانگی در دوره زمستانی نشان می‌دهد که ستاد هدفمندی یارانه‌ها هیچگونه بحثی مبنی بر افزایش قیمت گاز بخش خانگی در دوره زمستانی مطرح نکرده و از این رو، قیمت گاز برای زمستان امسال ثابت مانده است.
بر این اساس برای دوره زمستانی که از ابتدای آبان ماه آغاز می‌شود، متوسط قیمت گاز خانگی به ازای هر متر مکعب ۷۰ تومان تعیین شده است، ضمن آنکه محاسبه قیمت گاز مشترکان خانگی در دوره زمستانی نسبت به سال گذشته هیچ گونه تغییری نکرده است.
برای دوره زمستانی سالجاری تعداد اقلیم‌های هواشناسی مشترکان گاز خانگی در سطح ۴ اقلیم تثبیت شده و بر اساس فرمول قیمت گذاری گاز خانگی پس از اجرای فا اول قانون هدفمندی یارانه‌ها، ۱۲ ماهه سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی سال تقسیم بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.
مطابق با تعرفه گاز زمستانی مشترکان خانگی (از ابتدای آبان ماه اعمال شده است) محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به چهار اقیلم (سرد یک، دو، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و  ۱۲ دامنه مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال شده است.
با توجه به اجرای سیاست شهرستانی – منطقه ای در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی، متوسط مصرف گاز طبیعی در بیش از ۳۶۰ شهر ایران مطابق با چهار اقلیم آب و هوایی تعیین شده که بر این اساس شهرهای سردسیر مجاز به مصرف گاز بیشتری نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.
با توجه به اینکه برای زمستان سالجاری تعرفه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی تغییری پیدا نکرده است محاسبه قیمت گاز به ترتیب برای پله اول تا دوازدهم به ازای هر متر مکعب به ترتیب ۳۰، ۵۰، ۷۰، ۹۰، ۱۱۰، ۱۶۰، ۱۹۰، ۲۲۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۲۰ و ۳۵۰ تومان محاسبه خواهد شد.
از سوی دیگر مطابق با قانون در صورت عدم پرداخت قبوض گاز، ابتدا ۲ نوبت اخطاریه توسط شرکت ملی گاز صادر و سپس گاز مشترکان بدحساب به طور موقت ۴۸ ساعت قطع می شود.
شرکت ملی گاز از مشترکان خانگیف تجاری و صنایع غیر عمده درخواست کرده است: همزمان با ورود به فصل سرما، مشترکان باید با اجرای طرح‌های بهینه سازی و رعایت الگوهای مصرف زمینه کاهش مصرف، صرفه جویی و به تبع آن کاهش بار مالی قبوض خانگی را فراهم کنند.
در همین حال جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز پیشتر در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه تعرفه گازبهای مشترکان به صورت پلکانی محاسبه می شود تعیین گازبهای مشترکان به صورت تصاعدی را تکذیب کرده بود.


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *