اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای در مناطق قرمز زنجان

ایسنا/زنجان استاندار زنجان گفت: از فردا به مدت یک هفته در شهرهای قرمز این استان محدودیت‌های کرونایی اعمال شده و همه مراکز تجمعی نیز در این بازه زمانی تعطیل خواهد بود.

فتح‌الله حقیقی ظهر امروز (۱۵ تیر) در جلسه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا، با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا در استان با مردم صادقانه صحبت کرده‌ایم که در حال حاضر این بیماری دارو و درمان خاصی ندارد، بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی اهمیت بسیاری دارد، اظهار کرد: اگر نکات و پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، بیماری کرونا کنترل می‌شود که در غیر این‌صورت از دسترس خارج خواهد شد، به طوری که دیگر دانشگاه علوم پزشکی استان قادر به کنترل آن نخواهد بود.

وی با اشاره به راه‌اندازی استودیو سلامت برای اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم در خصوص بیماری کرونا و استفاده از ظرفیت‌های استان برای پیشگیری و کنترل این ویروس در استان، افزود: اگر تست سرپایی بیماری کرونا در استان انجام نمی‌شد، وضعیت زنجان بسیار بدتر از سایر استان‌ها بود.

این مسئول با بیان اینکه استان زنجان  مرحله سوم تست غربالگری کرونا به نام تست سرولوژی را برای بررسی سیستم ایمنی بدن افراد از حدود ۸ هزار نفر به عنوان طرح پایلوت کشوری در استان انجام داده‌ است، تصریح کرد: حدود ۱۲ درصد مردم استان ایمن هستند که نشان‌دهنده ابتلای کم مردم استان به بیماری کرونا و مدیریت این بیماری بوده است.

مقام عالی استان، با بیان به اینکه ۸۸ درصد مردم زنجان در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند و افرادی که مبتلا شده‌اند نیز فقط تا مدتی از ابتلا به این بیماری مصون هستند، ادامه داد: استان زنجان طی دو هفته اخیر به وضعیت بدی از لحاظ تعداد بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفته است.

حقیقی با بیان اینکه استان زنجان در مرحله هشدار شیوع بیماری کرونا قرار دارد به طوری که در حال حاضر چهار شهرستان، در وضعیت قرمز بوده و بقیه در وضعیت نارنجی قرار دارند، اظهار کرد: با برگزارکنندگان مراسم در شهر و به‌خصوص در روستاها به شدت برخورد خواهیم کرد. همچنین اسامی افراد و باغ‌تالارهایی که سبب ابتلای سایر افراد به بیماری کرونا شده‌اند، باید به مراجع قانونی برای پاسخگویی این افراد داده شود.

به گفته رئیس ستاد مقابله با کرونای استان، همه اماکن ورزشی، مساجد و مصلاها، آرایشگاه‌های زنانه، قهوه‌خانه‌ها از روز دوشنبه (۱۶ تیر) در این چهار شهرستان که شامل زنجان، ماهنشان، خدابنده و طارم است تعطیل و برگزاری مراسم عروسی و ترحیم نیز تعطیل خواهد بود.

استاندار زنجان همچنین به تداوم تولید در استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و استفاده از ناظران بهداشتی در واحدهای تولیدی را خواستار شد.

این مسئول با اشاره به ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم مذهبی، فرهنگی و غیره به مدت یک هفته در استان، تصریح کرد: اگر مجددا شیوع بیماری کرونا در استان افزایش پیدا کند این تعطیلی‌ها به مدت دو هفته دیگر نیز تمدید خواهد شد.

استاندار زنجان با بیان اینکه استفاده از ماسک در تمام مکان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ضروری بوده و در صورت استفاده نکردن، مدیر دستگاه اجرایی باید جواب‌گو باشد، ادامه داد: کارمند و ارباب رجوع موظف به زدن ماسک هستند و اگر این امر اجرایی نشود، کارمند نباید به ارباب رجوع خدمت لازم را ارائه دهد.

حقیقی با بیان اینکه واحدهای صنفی و تولیدی موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند و باید از ماسک استفاده کنند و در میوه‌فروشی‌ها باید فروشنده با داشتن ماسک میوه را به مشتری تحویل دهد، اظهار کرد: بازرسی از اصناف استان تشدید خواهد شد تا از شیوع بیماری کرونا در استان پیشگیری شود.

نماینده عالی دولت در استان، با تاکید لزوم استقرار ناظران بهداشتی در واحدهای تولیدی و صنعتی استان، خاطرنشان کرد: باید این افراد در این واحدها حضور مستمر داشته باشند.


انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ