افتتاح بزرگترین “کارخانه طلا”

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه طلای زرشوران از افتتاح این طرح به عنوان بزرگترین کارخانه طلای کشور تا پایان آذر ماه خبر داد.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، حسینقلی قوانلو گفت: راه اندازی سرد کارخانه آغاز شده است و تا اواخر آذر ماه نیز راه اندازی گرم آغاز و کارخانه آماده افتتاح خواهد شد.

وی افزود: به دلیل زمان بر بودن فرایند اکسیداسیون، تولید شمش آن تا دو ماه آینده خواهد بود.

قوانلو، پیشرفت فیزیکی این طرح را بیش از ۹۰درصد اعلام کرد و گفت: با راه اندازی این طرح علاوه بر تولید ۳ تن طلا سالانه یک تن و ۲۵۰ کیلوگرم نقره و ۵۰۰ کیلوگرم جیوه تولید خواهد شد.

قوانلو افزود: علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۷۶ نفر در کارخانه و ۱۰۰ نفر در بخش معدن، پیش بینی می شود میزان اشتغال غیرمستقیم آن حدود ۱۰ برابر ارقام یاد شده (در مجموع حدود ۲۶۰۰ نفر) باشد.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح تاکنون در مجموع ۸۳۴ میلیارد ریال و ۱۵ میلیون و ۲۰۰هزار یورو سرمایه گذاری شده است.

قوانلو ذخیره اولیه زرشوران را حدود ۵۵ تن طلای خالص با عیار میانگین ۵٫۷ ذکر کرد و گفت: با  حفاری های بیشتر ذخیره قطعی معدن به ۱۱۰ تن طلا رسیده و به دلیل افزایش ذخیره، مصوبه ساخت یک کارخانه سه تنی دیگر برای توسعه در کنار این طرح و پروانه بهره برداری آن دریافت شده است.

قوانلو افزود: عملیات اجرایی طرح توسعه کارخانه زرشوران از اردیبهشت سال ۹۳ آغاز می شود و با اتمام آن تا نیمه اول سال ۹۴، ظرفیت مجتمع زرشوران در مجموع به شش تن طلا، دو و نیم تن نقره و یک تن جیوه خواهد رسید.

زرشوران در حدود ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *