افتتاح شبکه اختصاصی گمرگ

۳۰م دیماه ،

شبکه اختصاصی گمرک به عنوان یکی از زیر شبکه‌های شبکه ملی اطلاعات با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد ریالی و با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، علی حکیم جوادی – ‌رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت ارتباطات مکلف به پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات در سطح کشور شده است.

وی افزود: بر همین اساس،‌ سازمان فناوری اطلاعات ایران با توجه به اساسنامه خود و به نمایندگی از وزارت ارتباطات مکلف شده تا معماری و مدل مفهومی این شبکه را طراحی و پیاده سازی کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به معماری طراحی شده، این شبکه از چندین شبکه اختصاصی تشکیل شده که در قالب اینترانت روی شبکه ملی اطلاعات به هم متصل خواهند شد.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: شبکه ملی سلامت،‌ شبکه امور مالیاتی،‌ شبکه مدارس و شبکه علمی کشور از جمله شبکه‌های اختصاصی شبکه ملی اطلاعات محسوب می‌شوند که تا کنون به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان این مطلب که شبکه اختصاصی گمرک در آینده نزدیک با حضور مسوولان عالی رتبه به بهره برداری خواهد رسید،‌ گفت: این شبکه امکان ارائه خدمات گمرکی بهینه و صیانت از حقوق دولت و ذینفعان را بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد: در همین راستا زیرساخت‌های مورد نیاز این حوزه تامین شده به گونه‌ای که بر اساس برآوردهای صورت گرفته،‌ نیازمندی پهنای باند گمرکات اجرایی، در حال حاضر برطرف شده است.

وی ادامه داد: برای این منظور،‌۲۸ خط ارتباطی به مجموعه خطوط ارتباطی مورد نیاز شبکه اختصاصی گمرک اضافه شده که بر همین اساس،‌ خطوط این حوزه به ۸۶ نقطه ارتقاء یافته است.

علی حکیم جوادی با اشاره به مزایای راه‌اندازی این شبکه اظهار کرد: شفاف‌سازی در روند اجرایی فعالیت‌ها،‌ افزایش سرعت ارائه خدمات، صرفه‌جویی در منابع و زمان برای مردم و افزایش ضریب امنیت اطلاعات مورد مبادله از جمله مزایای بهره‌برداری از شبکه اختصاصی گمرک به عنوان یکی از زیر شبکه‌های شبکه ملی اطلاعات است.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ